Mikulášův chrám, staré domky, Středohoří. Krásný obraz Loun, a přitom jste ve Francii

Francie, Louny – Kostel svatého Mikuláše, kolem něj středověké domy, v pozadí kopce Českého středohoří. V městečku nedaleko Paříže mají poblíž ulice a chodníku nevysoký elektrický transformátor a na něm je neobvyklá malba: návštěvník z našeho kraje v ní neomylně pozná pěkné a věrné vyobrazení města Loun. Kdo se vydá z Loun na návštěvu francouzského městečka Veneux-les-Sablons, vzdáleného přibližně 1100 kilometrů, je díky zajímavému obrazu na ulici možná trochu překvapen, ale hned si tam může připadat příjemně, pohodlně a prostě „jako doma“.

Kruhový objezd má prostý název: Louny

Obraz Loun je jedním ze symbolů ve městě, které vyjadřují přátelství a partnerskou spolupráci mezi oběma sídly. Ve Veneux-les-Sablons mají například i kruhový objezd s prostým názvem: Louny. Kruhový objezd byl otevřen už v létě 2013 a stejných osm let trvá i historie uvedeného obrazu Loun na transformátoru, který je v blízkosti uvedeného „kruháku“.

Pivo z Loun pomáhá k opravě vyhořelého kostela

To partnerství a přátelská spolupráce mezi Louny a Veneux-les-Sablons jsou ovšem ještě o deset let delší. „Trvají už osmnáct let. Louny mají celkem čtyři partnerská města a francouzské městečko je jedním z nich. Jeho zástupci nás pozvali na návštěvu, a tak jsme se tam na konci prázdnin s dalšími spolupracovníky z lounské radnice vydali,“ uvedl starosta Loun Pavel Janda. V minulém roce podobná přátelská setkání nemohla proběhnout kvůli opatřením při pandemii Covid-19. Francouzské městečko má necelých šest tisíc obyvatel, pořádá tradiční festival vína a sýrů a město Louny na něm mívá svůj propagační stánek. I když šlo o festival vína, na setkání se pilo také pivo – a to pivo Zloun, pocházející z Loun. „Výtěžek z jeho prodeje byl pak následně věnován na postupnou pokračující opravu vyhořelého kostela ve francouzském městě, což už patří k tradici,“ dodal starosta.

Čtyři partnerská města

Dalšími partnerskými městy pro Louny jsou také slovenský Lučenec, nizozemský Barendrecht a německé Zschopau. Zajímavostí je, že Zschopau je partnerským městem zároveň i pro Veneux-les-Sablons a i toto saské městečko stejně jako Louny má ve Francii své vyobrazení na transformátoru u ulice a kruhového objezdu.

ČTĚTE TAKÉ: Polská televize natočila příspěvky, lákající k návštěvě Loun i Žatce

ČTĚTE TAKÉ: Mikulášův chrám, nejznámější památka Loun. Po pěti stech letech znovu symbolicky začala jeho stavba

ČTĚTE TAKÉ: Do každého půllitru potřebujete tři šištičky. Den D je tady, sklizeň chmele začala

(na snímcích shora dolů: vyobrazení města Loun na ulici ve Francii, přípitek lounským pivem mezi zástupci Loun i francouzského městečka a kostel průběžně opravovaný po požáru, na který přispěl i výtěžek z prodeje českého piva. Foto Pavel Janda a Denisa Hart)