Čtyři sta vrcholků Středohoří. Nadšenec ze Žatce chce časem vystoupit na všechny

Žatec, Podbořany – Bydlí v Žatci, pracuje v Podbořanech a ke svému velkému koníčku vyráží na Lounsko nebo ještě do dalších regionů dál na sever. České středohoří má kolem čtyř stovek vrcholů a Jan Kopenec (35) si dal za cíl, že v nejbližších pár letech postupně vystoupí na každý z nich. Své zážitky si přitom nenechává pro sebe, ale publikuje je zajímavou formou na stránce Vrcholy Českého středohoří cestou necestou, kterou založil na sociální síti. Stránka je v provozu teprve od ledna, ale čtenáři a návštěvníci si ji chválí a komunita stejně naladěných lidí kolem ní se rozšiřuje. „Vaše příspěvky mám ráda, máme díky nim dobrou inspiraci k výletům,“ ocenila například Hana Ottová.

Z pohledu na ta panoramata musí mít každý radost

Jak se Jan Kopenec, který pracuje jako kuchař v restauraci, ke svému nápadu dostal? „Všichni, kdo bydlíme na Žatecku nebo Podbořansku, jezdíme občas směr Louny a okolí a každý, kdo má rád přírodu a krajinu, musí mít z pohledu na ty kopce, na ta panoramata prostě radost. Pro mě je to také srdeční záležitost. Máme malou dceru a před pár lety, když byla ještě menší, jsme s ní jezdili na zdravotní vyšetření pravidelně přes Most a Bílinu, kde jsou ty kopce ještě vyšší a výraznější. Takže někdy v té době jsem si říkal, že jednou, až bude čas, na ty kopce všechny vylezu. A teď v lednu, hned po novém roce, mě napadlo, že bych s tím už mohl opravdu začít,“ vypráví Honza Kopenec.

Orientační číslo: čtyři sta vrcholků

Jenom během letošního ledna vystoupil například na Oblík, Zlatník, Milešovku, Bořeň, Milou a další „vršky“. Fotky ze svých cest dává na uvedenou stránku na Facebooku, k tomu připojuje i zajímavé textové informace, svižně, čtivě a vtipně napsané, pro všechny lidi, kteří také mají rádi turistiku a Středohoří a občas se vydávají na podobné výlety. Kolik vrcholů vlastně plánuje navštívit? „Já ani vlastně nevím úplně přesně, kolik jich je. Někdo uvádí, že v celém Středohoří jich je 430, ale je těžké určit to přesně. Někdo počítá vrchol třeba už od výšky 200 metrů – ale to je vlastně jen taková tyč na každém poli. Já se orientačně řídím číslem kolem čtyř stovek vrcholků. Mým cílem není závodit, každý výstup si chci užít v klidu a v pohodě. Kopce jako cíl výletu vyhledávám podle mapy, většinou stihnu dva za den. Rád chodím na vrcholy, které jsou proti sobě a z jednoho je pěkně vidět na ten druhý,“ popisuje Jan Kopenec.

V lednu vyšlapal na prvních jedenáct

Turistiku a přírodu má rád už od dětství, od útlého věku chodil na různé pochody a výlety. Kromě Středohoří má v naší zemi pro tyto výšlapy oblíbenou i oblast kolem Rabštejna, celé údolí Střely nebo také lesy a kopce v Brdech. „Nemám spočítáno, kolik, kdy, jak a třeba za rok nachodím, nejsem maratónec, ale jednou jsem ušel za jeden víkend kolem 80 kilometrů, to bylo asi nejvíc,“ říká turista, který nyní jen během ledna vystoupil na jedenáct vrcholů v Českém středohoří.

Něco málo vždy napíšu, ohlasy jsou pozitivní, takže mám radost

Kromě turistiky je z jeho příspěvků také vidět, že ho baví i tvůrčí psaní a publicistická žurnalistika. Píše zajímavým talentovaným stylem, je znát, že má za sebou nějakou zkušenost nebo psací průpravu. „Ano, je to tak, jako středoškolák jsem byl na brigádě v redakci novin v Žatci, potom jsem se stejnou redakcí několik let i dál průběžně spolupracoval, posílal články jako dopisovatel, dělal také ankety s lidmi na ulici,“ vzpomíná Honza Kopenec. „Psaní mě pořád baví, je to můj další koníček, a když teď chodím na ty výstupy, řekl jsem si, proč ten kopec nějak zajímavě nepřiblížit i dalším lidem, kteří to tady v regionu mají rádi? Takže jsem si řekl, že po výletu něco málo vždy napíšu. Ohlasy jsou od začátku velmi pozitivní a počet čtenářů stoupá, z toho mám samozřejmě radost,“ vypráví.

Důležité je mít respekt a nepřeceňovat síly

Na kopce někdy vyráží sám, někdy přibere jednoho či dva kamarády, a když je už tepleji a příjemnější podmínky, potom vezme na výlet i ženu a malou dcerku. „Té je teprve 3,5 roku, ještě toho moc neušlape, ale v rámci Středohoří už zvládla například Hazmburk nebo Červeňák u Loun. Jinak ji bereme spíše na hrady a zámky. Už ale dokázala párkrát i přenocovat na vandru v lese. Bylo to bezvadné, vůbec se nebála, spala líp než my dospělí,“ směje se Honza Kopenec. Co by vzkázal dalším lidem, kteří také mají rádi krásy Středohoří a výstupy na kopce? „Důležité je mít pořád respekt, nepřeceňovat síly. Ony i tyto kopce dokážou být zrádné, i když proti jiným horám vypadají třeba menší. V zimě je na nich spousta i hlubokého bláta, anebo námraza, sráz dolů bývá místy dost prudký, v létě ve vedru zase může dojít rychle k dehydrataci, na kopcích často chybí stín… Ale jinak hlavně ať si každou cestu a krásy přírody pěkně užijí, stojí to za to!“ říká Jan Kopenec.

ČTĚTE TAKÉ: Milovník přírody a krajiny nachodí každý rok tisíc kilometrů. Často ho doprovází i desetiletý syn

ČTĚTE TAKÉ: Kam na výlet? Oblík se dostal mezi padesát tipů na nejzajímavější místa v ČR

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: tank jel na slavnost do Prahy. Skončil v Holedeči v troskách zbořeného mostu

(na snímcích: Honza Kopenec na Milešovce a dole několik jeho fotografií z výšlapů po Středohoří během letošního ledna. Foto archiv Jana Kopence)