Medvídci, ježek, pes. Nemocné děti budou mít hračky vyrobené ve věznici v Drahonicích

Podbořansko – Medvídci, ježek, psík a další zvířátka jako pestré barevné pletené hračky ruční výroby putovaly k dětem. Zásilku v listopadu a prosinci upletly ženy ve věznici v Drahonicích u Podbořan. Na dalších výrobcích, které potěší děti při nadcházejících Vánocích, odsouzené ženy na Podbořansku ještě pracují.

Hračky i vánoční předměty

„Věznice už několik let spolupracuje s nadačním fondem, který se věnuje péči o onkologicky nemocné děti. Ženy z naší věznice usedly k šicím strojům a pletacím jehlicím a pod vedením vychovatelek a speciální pedagožky se pustily do práce na vytváření hraček i dekoračních předmětů s vánoční tématikou,“ upřesnila Eva Koreneková, mluvčí Věznice Nové Sedlo, pod kterou organizačně spadá i věznice pro ženy v Drahonicích.

Podpora nemocných dětí a jejich rodin

První část hraček si na začátku prosince z Drahonic už odvezli zástupci nadačního fondu. Další skupina výrobků poputuje ještě i na připravovaný Charitativní jarmark. Výtěžek opět bude využit jako podpora nemocných dětí a jejich rodin.

Věznice je určená pro ženy od roku 2017

Věznice v Drahonicích slouží jako zařízení pro odsouzené ženy od roku 2017. Kapacita je kolem dvou set vězenkyň, aktuálně jich tam je přibližně polovina. Nejen výroba hraček pro děti, ale například i veřejně prospěšné práce v okolí, třeba údržba památek nebo úklid, jsou pro odsouzené ženy vítanou aktivitou a vhodnou náplní času.

V celé ČR už dlouhé týdny platí zákaz návštěv

Odsouzené ženy, ale v jiných věznicích samozřejmě i muži, jsou rádi za každé zpestření i proto, že kvůli koronaviru se dodržuje už dlouhé týdny zákaz návštěv ve všech věznicích v celé ČR. Zákaz platí po dobu nouzového stavu v ČR, vyhlášeného vládou. Nouzový stav byl vyhlášen nejprve na jaře a potom znovu na podzim. Nynější nouzový stav platí od 5. října a už třikrát byl prodloužen kvůli nepříznivému vývoji epidemie. Zatím poslední termín možného konce nouzového stavu je stanoven na 23. prosince, ale není vyloučeno, že dojde k dalšímu prodloužení.

(Foto nahoře: hračky z Drahonic, foto Eva Koreneková)

ČTĚTE TAKÉ: Při volbách mohli hlasovat i vězni. Zapojili se ale jen muži, ženy neměly zájem

ČTĚTE TAKÉ: Vandalové poškodili oblíbený altánek u řeky. Zřejmě do něj vjeli autem