Sedmnáct nových lamp už svítí. Lidé u řeky v Žatci teď dobře vidí na cestu, pohyb je bezpečný

Žatec – Cesta po pravém břehu Ohře mezi Chaloupkou, zimovištěm labutí, jezem a sportovní halou v Žatci je nyní večer a v noci výrazně bezpečnější. Zatímco dříve byla hlavně na podzim a v zimě stále zahalena do tmy, teď už na ní svítí sedmnáct nově instalovaných sloupů s veřejným osvětlením. Lampy u řeky vybudovala „a rozsvítila“ firma Hanzl – elektromontáže po předchozí zakázce města. A místo má funkční světla ještě o něco dřív, než se plánovalo: původně mělo být dílo hotové do konce listopadu a lampy svítit od prosince, ale firma práci dokončila dříve a cesta pro pěší i s vedlejší cyklostezkou jsou osvětlené již od první poloviny listopadu.

Cesta je mnohem bezpečnější, odpadlo riziko úrazů ve tmě

Cestu během dne hojně využívají hlavně rodiny s dětmi nebo i senioři na pěších procházkách, večer po setmění pak často i rekreační běžci nebo in-line bruslaři, kteří chodí sportovat „až po práci“. Část lidí také chodí podél řeky do restaurace Chaloupka a ti všichni nyní uvítají lepší viditelnost a bezpečnost v úseku na pravém břehu Ohře. Nejde jen o obavy z rizika kriminality, ale nově osvětlené místo je mnohem bezpečnější díky tomu, že při lepší viditelnosti výrazně klesne možnost zakopnutí, pádů, srážek nebo jiných úrazů. Nově osvětlený úsek měří zhruba půl kilometru, město za zavedení nových lamp zaplatilo necelý jeden milion korun.

V příštích letech se bude dělat osvětlení i na protějším břehu

V příštích letech by postupně mělo být vybudováno osvětlení také na dalších částech cyklostezky a procházkové cesty u Ohře, včetně i úseků na protilehlém břehu, vzdálenějších od města. Úsek mezi „uhelnými sklady“ ve Stroupečské ulici a tréninkovým fotbalovým hřištěm „za lávkou“ na levém břehu Ohře měří zhruba kilometr a předběžný rozpočet na osvětlení město určilo na dva miliony korun. Město má v plánu nechat „osvětlit“ i cyklostezku vedoucí od Husitského náměstí po pravém břehu řeky až zhruba k mostu u STK a hlavního nádraží. Tam se předběžné náklady odhadují na 1,5 milionu.

(na snímku nahoře: nově osvětlená a díky tomu bezpečnější cesta nad jezem v Žatci. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Oblíbená cesta na břehu Ohře v Žatci bude bezpečnější. Úsek u jezu doplní nové osvětlení

ČTĚTE TAKÉ: Cestu u řeky osvítí sedmnáct nových lamp. Místo u jezu v Žatci bude bezpečnější

ČTĚTE TAKÉ: Na cestě k řece v Žatci už slouží lidem nové zábradlí. Pomůže proti uklouznutí hlavně v zimě a vymysleli ho sami obyvatelé města