Na cestě k řece v Žatci už slouží lidem nové zábradlí. Pomůže proti uklouznutí hlavně v zimě a vymysleli ho sami obyvatelé města

Žatec – Na cestě směřující z města na nábřeží Ohře v Žatci s cyklostezkou, zimovištěm vodních ptáků a restaurací Chaloupka je od konce ledna již lidem k dispozici nové zábradlí. Je to nový bezpečnostní prvek, který má pomoci zejména například seniorům či dalším lidem se zhoršenou pohyblivostí a předcházet možným pádům při uklouznutí hlavně v zimních podmínkách při sněhu nebo námraze. Zábradlí je umístěno u svažité cesty, která míří do podchodu pod hlavní „plzeňskou“ silnicí a kvůli svahu je tam riziko pádu vyšší.

Náklady zhruba 300 tisíc korun

Firma z Postoloprt dokončila montáž zábradlí minulý týden, investorem bylo město Žatec. „Náklady činily necelých 300 tisíc korun,“ uvedl na dotaz naší redakce už v prosinci Milan Nemček z odboru rozvoje města Městského úřadu Žatec.

S nápadem přišel spolek A dál?

S myšlenkou umístit ve svahu u cesty k řece bezpečnostní zábradlí přišli členové žateckého občanského spolku A dál? a projekt už v roce 2021 po výzvě města přihlásili do tzv. participačního rozpočtu. Záměr potom při hlasování ve veřejné anketě na internetu podpořila velká část obyvatel Žatce a město ho posléze schválilo k realizaci. V rámci participačního rozpočtu mohou obyvatelé, občanské spolky nebo i další instituce každý rok navrhovat drobnější projekty pro zlepšení života ve městě a radnice potom na vybrané záměry, které vzešly od samotných obyvatel a jež další občané ještě následně podpořili v anketách, poskytne peníze z rozpočtu města.

Pokácení stromu nesouviselo přímo se zábradlím

V lokalitě u uvedené cesty byl v závěru loňského roku pokácen také jeden vzrostlý strom a zbyl z něj jen pařez. Jeho odstranění ale nesouviselo s chystanou instalací zábradlí, plánovalo se už dříve, vysvětlil Milan Nemček. „Není to tak, že by kvůli zábradlí musel být odstraněn strom, protože by mu nějak překážel. Strom byl ve špatném zdravotním stavu, hrozilo riziko jeho pádu nebo pádu velkých větví. Už dříve ho kontrolovali na místě pracovníci odboru životního prostředí a rozhodli o jeho odstranění kvůli bezpečnosti,“ doplnil Milan Nemček.

ČTĚTE TAKÉ: U cesty k řece v Žatci se už staví nové zábradlí. Při mrazu a sněhu pomůže předejít pádu při uklouznutí

ČTĚTE TAKÉ: Na procházky k řece budou lidé chodit bezpečněji. V kopci pod most směrem k Chaloupce přibude nové zábradlí

ČTĚTE TAKÉ: OBRAZEM: Hřiště pro děti, terasa ze tří stran, lodičky u řeky. Takhle může vypadat oblíbená restaurace Chaloupka

(na snímcích: nové zábradlí u cesty k řece ve svahu v Žatci a úplně dole je původní nákres představy od členů spolku A dál. Foto Libor Želinský a spolek A dál)