Dva tvůrci ze Žatce mají výstavu v Praze společně s Ivanem Mládkem

Praha, Žatec – Více než stovka kreslených vtipů, desítky uměleckých fotografií a další desítky obrazů jsou k vidění v Galerii PRE v Praze, kde se ke společné výstavě a pondělní vernisáži sešli tři tvůrci: kreslíř humorista Josef Bílek ze Žatce, fotograf Antonín Svoboda rovněž ze Žatce a muzikant, humorista, autor vtipných povídek, hudebních textů, ale i „antiperspektivních“ obrazů – populární umělec Ivan Mládek z Prahy.

Nejsem malíř, jen malující vtipálek

„Myslím, že označení malíř mě trochu přeceňuje. Já nejsem malíř, ale spíš malující vtipálek,“ řekl s humorem sobě vlastním v pondělí (23.1.) při zahájení výstavy Ivan Mládek (80), který nyní na začátku února oslaví už 81. narozeniny. Fanoušci ho znají nejvíce díky jeho dlouholetému vystupování s kapelou Banjo Band, v níž hraje na banjo, zpívá a je také autorem textů většiny písniček s jejich nezaměnitelným a často už zlidovělým humorem a hláškami. Kromě hudby se však věnuje také malování obrazů nebo i psaní humoristických knížek.

Na vernisáži byly desítky návštěvníků

Další dva tvůrci přijeli ze Žatce. Josef Bílek (56) poskytl pro výstavu po prosbě pořadatelů k výběru asi dvě stovky vtipů, organizátoři jich pak vybrali zhruba 130, které mohou nyní návštěvníci vidět. „Jsem rád, že mě pořadatelé oslovili a že se mohu účastnit této zajímavé výstavy s takovými osobnostmi. Jsem také rád, že přišlo tolik návštěvníků hned na dnešní vernisáž, mezi nimi i řada lidí právě ze Žatce, je skvělé, že jsme se tu tak pěkně sešli,“ uvedl Josef Bílek. Antonín Svoboda (53), známý žatecký fotograf, dodal pro výstavu zase své umělecké snímky. V nich se věnuje zejména aktům, ale i dalším žánrům. „Inspirace se v dnešním hodně technickém světě dá najít úplně všude, je jí hodně, klidně i na sociálních sítích,“ zmínil na otázku moderátora Antonín Svoboda, jehož tatínek Josef Svoboda byl dříve v Žatci rovněž známý a uznávaný fotograf.

Zajímavá výstava bude k vidění do první poloviny března

Výstavu pořádají společně umělecká agentura Gejzír a společnost Pražská energetika, která provozuje i Galerii PRE. Vernisáž moderoval Petr Šimáček z agentury Gejzír, Ivan Mládek hostům krátce zahrál i na své banjo, které k němu patří stejně neodmyslitelně jako třeba k Churchillovi doutník. Výstava v pražské Galerii PRE teď bude pro návštěvníky k dispozici až do 10. března. Galerie je otevřena od pondělí do pátku vždy od 12 do 18 hodin a lidé ji najdou v ulici Na Hroudě čp. 1492 v Praze ve Vršovicích.

ČTĚTE TAKÉ: Nápad přijde vždy nějak shůry. Zapíšu ho na papírek, pak si vezmu volno a na chalupě kreslím vtipy, směje se Pepa Bílek, oblíbený humorista ze Žatce

ČTĚTE TAKÉ: Zlato, stříbro a mince staré přes tisíc let. Unikátní Žatecký poklad je poprvé v historii už nastálo přístupný pro veřejnost

ČTĚTE TAKÉ: Krása z Krušných hor. Nová výstava v Lounech předvede návštěvníkům drahokamy

(na snímcích shora dolů: Ivan Mládek s Antonínem Svobodou, Josefem Bílkem a Petrem Šimáčkem. Dole jsou návštěvníci pondělní vernisáže, mezi nimiž byla i místostarostka Žatce Jaroslava Veselá, která je na posledním snímku. Foto agentura Gejzír)