V hlavní budově radnice v Lounech bude možné platit kartou. Dosud to šlo jen v druhém objektu Pod Nemocnicí

Louny – V Lounech se pro obyvatele podstatně rozšíří možnosti placení kartou při návštěvě městského úřadu i při styku s dalšími pracovníky nebo zařízeními města. Nově bude možné například použít platební kartu při uhrazení některého z poplatků v pokladně v hlavní budově radnice na náměstí. Ač se to zdá v dnešní době už skoro neuvěřitelné, až dosud tam žádný platební terminál nefungoval a lidé museli platit vše v hotovosti. Karty přijímala jen druhá budova městského úřadu v ulici Pod Nemocnicí, kde se zároveň platí také nejvíce správních poplatků – například za cestovní pasy a podobně.

Terminály začnou pracovat zhruba od března

Zvedení nových terminálů pro přijímání platebních karet schválila v lednu rada města. Podle rozhodnutí radních má být smlouva s bankou, která bude provozovat uvedené terminály, uzavřena nejpozději do konce února. Od března už by tedy měly nové „čtečky karet“ běžet a lidé budou moci zaplatit kartou i v historické budově radnice na Mírovém náměstí.

Přenosné terminály dostanou i strážníci, kartou bude možné platit i u parkovacích automatů

„Nové terminály budou zavedeny v budově radnice na hlavním náměstí a dále také u automatu s parkovacím systémem v Husově ulici. Dál se budou terminály, které umožňují platbu kartou, postupně přidávat i na další místa ve městě, kde je zavedeno placené parkování s parkovacími automaty,“ shrnul z usnesení rady města Milan Rychtařík, starosta Loun. Dva nové přenosné terminály dostane k dispozici také městská policie. Strážníci je budou moci využívat „v terénu“ například v případech, pokud někomu uloží pokutu za přestupky a daný člověk bude ochoten na místě platit kartou.

Městský úřad umožňoval platby kartou jen v budově Pod Nemocnicí

Na radnici v Lounech na Mírovém náměstí zatím platba kartou není možná. „V celé naší budově platit kartou nejde, nejsou tu terminály pro příjem karet,“ potvrdila na dotaz naší redakce Ivana Vochomůrková z Městského úřadu Louny, která pracuje v recepci u vstupu do historické radnice. Ve druhé budově městského úřadu, tedy v ulici Pod Nemocnicí, kde lidé vyřizují např. doklady a platí většinu správních poplatků, už návštěvníci mají možnost zaplatit kartou, a to od roku 2018. Tehdy byl na chodbu umístěn „platební automat“, který dokáže přijímat jak karty, tak i hotovost. „Jen za první dva měsíce po uvedení do provozu přijal od lidí více než 660 plateb v celkové hodnotě přes 300 tisíc korun,“ informovala tehdy Eva Šafrová z Městského úřadu Louny.

Mezi lidmi v ČR je nyní kolem 15 milionů platebních karet

Terminály pro platební karty postupně ve svých úřadech zavádějí i menší města a obce, v posledních letech to byly například Postoloprty, Lenešice, loni v prosinci také Dobroměřice. Mezi lidmi v celé ČR je aktuálně „v provozu“ až kolem 15 milionů platebních karet a platby pomocí karet přijímá v naší zemi už kolem 300 tisíc míst s terminály – obchodů, míst veřejné správy a dalších institucí.

(ilustrační snímek nahoře: terminál a platební karta. Foto Městský úřad Bohumín)

ČTĚTE TAKÉ: V Dobroměřicích na úřadě se dá nově platit kartou. V celé ČR je už skoro 300 tisíc těchto terminálů a mezi lidmi 15 milionů karet

ČTĚTE TAKÉ: Pro doklady v Lounech už bez čekání. Radnice konečně spustila možnost rezervace termínu po internetu

ČTĚTE TAKÉ: Druhý Lidl v Lounech: záměr otevřít novou prodejnu platí, termín začátku stavby ještě není přesně určen