Zimní bitva se vrací po čtyřech letech. A druhý den bude zábava v Podbořanech pokračovat při masopustu

Podbořany – Lidé v Podbořanech mohou nyní prožít víkend plný zajímavých a zábavných akcí. V sobotu se do města po čtyřleté pauze vrátí oblíbená velká zimní bitva šermířských a rytířských skupin, které přijíždějí z celé ČR, na neděli je zase připraven veselý masopustní průvod s hudbou, občerstvením a maškarními kostýmy.

Příběh s námětem epidemie jako by předznamenal další roky

Poslední zimní bitva v Podbořanech proběhla 26. ledna 2019 a jejím námětem ve scénáři byl i příběh krajiny a vesnice, která se v dávných středověkých dobách potýká s epidemií moru. Příběh jako by i trochu předznamenal vývoj situace v následujících letech, protože po této bitvě muselo být setkání rytířů, šermířů i diváků hned dva roky po sobě dvakrát odloženo „na příště“ kvůli tehdejším zimním vlnám epidemie Covid-19. Letos konečně již žádná bezpečnostní opatření neplatí, virus je na ústupu, a tak pořadatelé mohli znovu obnovit tradici oblíbené bitvy.

Hlavní bitva začne v sobotu v 15 hodin, dopoledne mají rytíři oblíbený průvod městem

„Zveme všechny návštěvníky na sobotu 28. ledna do tradičního areálu na louce za koupalištěm. Hlavní bitva začne od 15 hodin. Už v 10 hodin se šermíři a rytíři projdou městem při oblíbeném průvodu, a koho naše bitva a naše činnost hodně zajímá, může se přijít podívat na nás už ve 13 hodin na uvedenou louku, kde bude probíhat nácvik bitvy,“ uvedl Ondřej Dragula z týmu pořadatelů podbořanské bitvy.

Občerstvení i dobové tržiště

Oblíbená bitva má ve městě už dlouhou tradici a letos oslaví i malé „jubileum“ – půjde o 25. ročník. Námětem bude tentokrát příběh krutého knížete Stanislava, pro nějž však čas jeho ukrutností už brzy vyprší. Pro diváky budou připraveny i stánky s občerstvením a dobové tržiště se starými řemesly.

Masopustní průvod startuje v neděli v 15 hodin z náměstí

Zábava bude v Podbořanech pokračovat i v neděli (29.1.), její hlavní vrchol začne rovněž v 15 hodin. Z náměstí bude stejně jako předchozího dne vycházet průvod, tentokrát už bez rytířů, zato bude ale plný veselých masopustních převleků. Město Podbořany ve spolupráci s centrem Chůvička, ZUŠ Podbořany, Svazem tělesně postižených a dalšími spolky a institucemi pořádá tradiční akci Masopust Podbořany s průvodem, hudbou, občerstvením a dobrou náladou. „Průvod vychází v 15 hodin od budovy kulturního domu. Těšíme se na všechny účastníky i diváky. Nezapomeňte přijít v maskách či kostýmech,“ zve Zuzana Bechyňová Jiranová z občanského spolku Chůvička.

ČTĚTE TAKÉ: Změna pro 900 voličů z Podbořan: hlasovací místnost se přesouvá z budovy ZUŠ do muzea

ČTĚTE TAKÉ: V Podbořanech mají nový a zajímavý kalendář. Po první várce se hned zaprášilo

ČTĚTE TAKÉ: Šťastný konec: zmatené vystrašené štěně běhalo na okraji Podbořan. Od nového roku má nový domov u rodiny ve Vroutku

(na snímcích: tradiční zimní bitva v Podbořanech v minulých ročnících – někdy bojovníci zkříží zbraně na sněhu, jindy na blátě. Úplně dole je dobrá nálada při masopustu v roce 2022. Foto pořadatelé)