Kluziště v Žatci bude i letos. Bruslit se začne krátce před svátky, po novém roce bude město hlídat náklady a sezona může skončit o něco dřív

Žatec – Podobně jako v Podbořanech i v Žatci v průběhu prosince začne zájemcům sloužit mobilní kluziště, umístěné bude na své už tradiční ploše na náměstí Svobody před radnicí. Podobně jako i v Podbořanech město zároveň uvádí, že při provozu hlavně po novém roce bude už nutné přihlížet na náklady související se spotřebou elektřiny při chlazení, a pokud ty by výrazně stoupaly, anebo by nemělo smysl „dělat led“ i kvůli příliš teplému počasí, provoz kluziště by proti jiným sezonám mohl skončit o něco dřív, třeba už v únoru.

Do konce roku platí fixace cen, pak se budou náklady hlídat

Informoval o tom Tomáš Kassal, pracovník pro komunikaci žatecké radnice. „Stavba kluziště už začala, poprvé otevřeno podle nynějších předpokladů bude ve dnech krátce před vánočními svátky, přesný termín může ovlivnit i aktuální počasí. Pokud jde o náklady za elektřinu při chlazení k výrobě a udržování ledové plochy, město Žatec má do konce tohoto roku ještě smluvně stanovenou fixovanou cenu za elektřinu. Od nového roku už to bude jinak,“ vysvětlil Tomáš Kassal. Výdaje se budou pravidelně hlídat, a pokud by výrazně rostly, mohl by provoz kluziště skončit i dřív. „Kromě počasí mohou do délky doby bruslení zasáhnout i výdaje města za energie. Je proto možné, že provoz kluziště může skončit i třeba už v únoru,“ sdělil Tomáš Kassal. Bruslení na mobilním kluzišti v Žatci má tradici už devět let a tato aktivita má ve městě mnoho příznivců, i proto radnice rozhodla děti, mládež i dospělé vyznavače bruslení nezklamat a ledovou plochu letos znovu postavit.

V Podbořanech se má začít kolem 15. prosince

Podobné je to v Podbořanech, kde vedení města zhruba od září několikrát zvažovalo otázku, zda kvůli stále rostoucím cenám elektřiny má letos vůbec rozjíždět provoz mobilního kluziště, které ve městě má za sebou zatím dvě sezony a umístěno bývá v areálu koupaliště. Nakonec radní v listopadu rozhodli, že město „půjde do toho“ i přes očekávané vyšší náklady. „Dohodli jsme spolupráci s firmou za co nejvýhodnější finanční podmínky, kluziště se začne stavět kolem 5. prosince a v provozu pro návštěvníky bude přibližně od 15. prosince,“ potvrdil už v polovině listopadu na dotaz naší redakce Radek Reindl, starosta Podbořan. Konec provozu se očekává rovněž v únoru, město bude hlídat náklady na elektřinu, při příchodu výrazně teplejšího počasí se chlazení a provoz přeruší.

Třetí možností je zimní stadion Louny, tam jsou náklady ještě vyšší

Vstup na obě mobilní kluziště je bezplatný. Třetí možností v okrese Louny, kam mohou lidé chodit pravidelně si zabruslit, je Městský zimní stadion Louny. Ten má ledovou plochu k dispozici od září do března až dubna. Náklady na jeho provoz jsou samozřejmě mnohem vyšší. Město v minulých letech i ve spolupráci s různými dotačními programy investovalo několik milionů korun do modernizace systému chlazení i snížení celkové energetické náročnosti budovy. Cílem bylo právě dosáhnout nižší spotřeby energií a tím i snížení nákladů.

(ilustrační snímek nahoře: bruslaři na kluzišti na náměstí v Žatci krátce po otevření při jedné z minulých sezon. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Kluziště v Podbořanech bude i letos, rozhodlo město. Při provozu ale bude nutné hlídat náklady na spotřebu energií při chlazení

ČTĚTE TAKÉ: Nejteplejší Nový rok u nás v dějinách měření a Žatec druhé nejteplejší místo ČR. Dvě kluziště musela na týden zavřít, z ledu byla voda