Senioři si mohli užívat návštěv blízkých jen týden. Pak se do domova v Lounech znovu vrátil virus

Louny – Koronavirus je silný protivník a boj s ním je velmi dlouhý a složitý. Klienti Domova pro seniory v Lounech si jenom pouhý jeden týden mohli užívat obnovené možnosti návštěv a osobních setkání se svými blízkými. Teď už jsou návštěvy zase zakázané, protože do domova se během velikonočního víkendu vrátil virus Covid-19.

Testy potvrdily výskyt covidu zatím u osmi lidí

„Aktuálně je u nás sedm klientů, u nichž testy potvrdily výskyt Covid-19. Pozitivní test měla i jedna pečovatelka. Jeden z obyvatel domova je v nemocnici, ostatní pozitivně testovaní mají zatím lehký nebo bezpříznakový průběh nákazy. Všichni jsou v karanténě, pečovatelka také,“ uvedla ředitelka domova Jana Černá.

Návštěvy jsou od Velikonoc znovu zakázané

V domově seniorů kvůli návratu nákazy museli znovu zamítnout návštěvy. Ty byly po předchozí dlouhé několikatýdenní pauze znovu povoleny od 29. března. Možnost navštívit blízké v domově trvala ani ne celý týden, v neděli po zjištění pozitivních testů byly návštěvy znovu zakázány. Příbuzní a přátelé mohou nosit seniorům alespoň balíčky a nechávat je na vrátnici.

V listopadu v domově pomáhali vojáci

Domov pro seniory U Pramene v Lounech si prošel větší vlnou nákazy už loni na podzim. Během listopadu tam bylo nakaženo několik desítek lidí, obyvatel i členů personálu, a s péčí o seniory tam po žádosti ředitelky a starosty města přijeli na čas pomoci vojáci z Jindřichova Hradce. Potom byl domov řadu týdnů zavřený, v prosinci se situace uklidnila. Od nového roku nebyl mezi klienty a personálem zjištěn výskyt viru, až teď se nákaza v menší míře znovu vrátila.

Ostatní domovy v okrese jsou nyní bez nákazy

V ostatních domovech seniorů v okrese Louny, tedy v Žatci, Podbořanech a Vroutku, jsou aktuálně tamní obyvatelé i pracovníci zatím bez výskytu Covid-19. Všude jsou i povolené návštěvy. Také tyto domovy si během uplynulého podzimu nebo zimy prošly minimálně jednou větší vlnou nákazy.

(snímek nahoře: takto senioři v Lounech pekli perníčky před nedávnými velikonočními svátky a těšili se na jaro. Teď do domova znovu přišly starosti s covidem a zákaz návštěv. Foto: Domov pro seniory Louny)

ČTĚTE TAKÉ: Jaro, teplo, slunce. A další dobré zprávy pro obyvatele domovů pro seniory: obnovují se návštěvy i možnost posezení venku

ČTĚTE TAKÉ: Další domov seniorů bojuje s nákazou. Vojáci teď pomáhají ve Vroutku

ČTĚTE TAKÉ: Vojáci pomohli už v Podbořanech, teď nastoupí také k seniorům do Loun