Bunkry v Lounech se dostanou i do knížky. Město přispělo na její vydání

Louny – Systémem opevnění města Loun a okolí a připraveností regionu k obraně při očekávaném ohrožení naší republiky hitlerovským Německem v dusné atmosféře roku 1938 se bude zabývat nová publikace s názvem Obrana Loun v roce 1938. K vydání ji připravuje Muzeum československého opevnění „Na Kočičáku“ v Chomutově. Členové tohoto občanského sdružení od roku 2019 pečují i o tři bunkry „řopíky“ na pravém břehu Ohře v Lounech.

Podobné knížky už vyšly – jedna o Chomutově a druhá o Kadani

Nebude to první knížečka na uvedené téma, na které členové spolku pracují. Loni vyšla podobná publikace věnovaná obraně Kadaně a předloni zase odborná studie pojednávající o opevnění Chomutova. „Kromě údržby jednotlivých bunkrů a dalších objektů připomínajících historii naší země a pořádání různých akcí pro veřejnost je další součástí naší činnosti také studium historických podkladů a dokumentů, které nám pak slouží k vydávání odborných publikací. Ke konci loňského roku jsme vydali knížečku Obrana Kadaně v roce 1938 a teď připravujeme další o Lounech,“ uvedl Jiří Piramovský z Muzea čs. opevnění 1936-1938.

Město podpořilo vydání publikace, místostarosta poděkoval za péči o objekty v Lounech

Vydání knížky o Kadani podpořilo město Kadaň, stejný krok teď udělalo i město Louny. „Rada města schválila v březnu příspěvek 35 tisíc korun na vydání publikace Obrana Loun v roce 1938. Město na oplátku dostane pro své potřeby 500 výtisků této knížky,“ upřesnil místostarosta Loun Vladimír Hons. Ten za město napsal na začátku letošního roku i dopis, v němž poděkoval členům chomutovského sdružení za dosavadní dvouletou péči, kterou jeho členové věnovali údržbě a renovaci tří bunkrů v Lounech.

Sdružení má pronajaté bunkry v Lounech na deset let

„Kočičáci“ mají tři objekty bývalého pohraničního opevnění na území města Loun od radnice svěřené v pronájmu od roku 2019, smlouva je uzavřena zatím na deset let. Proměna bunkrů je vidět na první pohled, nejvíce v případě „řopíku“ na výstavišti. Ten má od loňska zbrusu nový kamuflážní nátěr, v jeho blízkosti jsou od prosince i nové tabule se zajímavými informacemi o lounském opevnění. Všechny tři bunkry členové sdružení vyklidili a postupně je renovují. Při určitých příležitostech budou v budoucnu přístupné pro veřejnost.

Tuna odpadků po bezdomovcích jen z jednoho bunkru

Na Chomutovsku členové občanského sdružení podobným způsobem obnovili už přibližně dvacet bunkrů z bývalé linie pohraničního opevnění. Během března intenzivně pracovali na obnově pěti bunkrů na Královském vrchu u Kadaně, a u Chomutova to bylo v dalším bunkru u Březence. „Tam dlouho bydleli bezdomovci, v objektu i okolí bylo neskutečné množství odpadků. Když jsme to pak sečetli, vyšlo nám, že jsme po nich odnosili, uklidili a odvezli tunu odpadů,“ popsal další ze stránek činnosti spolku jeho předseda Jiří Piramovský.

ČTĚTE TAKÉ: Tři bunkry v Lounech mají nový maskovací nátěr. Z jednoho nadšenci vybourali 11 tun betonu, který tam nalili okupanti

ČTĚTE TAKÉ: U bunkru na břehu Ohře v Lounech přibyla nová informační tabule. Popisuje, jak se Češi chtěli bránit

ČTĚTE TAKÉ: FOTO: Vojáci, zbraně, vozidla. Válečné muzeum v Libočanech si za první rok prohlédlo 1600 návštěvníků

ČTĚTE TAKÉ: FOTO: Tramvaj, letadlo, armádní vozidla. U zatáčky ve Pšově vzniká nový technický skanzen

(na snímcích: montáž nové naučné cedule u bunkru na výstavišti v Lounech a dole podoba publikací o Chomutově a Kadani, které sdružení už vydalo. Teď bude následovat knížka o Lounech. Foto: Muzeum čs. opevnění Chomutov)