Hele, tady něco chybí! V Žiželicích nechali pokácet stromy před kulturním domem

Žiželice – Několik vzrostlých stromů nechala v samotném závěru března, kdy končí období vegetačního klidu, vhodné pro prořezávání a další zásahy na dřevinách, pokácet obec Žiželice. Pět z nich rostlo před kulturním domem. Prostranství před ním je teď volné a kulturní dům je krásně vidět ze silnice Žatec – Most. Mnozí z řidičů či pasažérů, kteří kolem jezdí často, si při cestě i sami podvědomě všimli, že tam „něco chybí“.

Kořeny nadzvedávaly chodníky a rostly až pod budovu

„Šlo o jehličnany. Všechny byly už značně proschlé, přerostlé a ve zhoršeném zdravotním stavu. Kořeny nadzvedávaly chodník a prorůstaly až pod budovu kulturního domu. Tyto jehličnaté stromy mají mělké kořeny a při míře jejich poškození po příchodu velkého větru hrozilo vylomení. Na obecním úřadě jsme se se poradili s dendrologem a po konzultaci s ním jsme rozhodli o jejich pokácení,“ uvedla místostarostka Žiželic Lenka Urbánková.

Před kulturní dům přijdou časem stromy nové, ale menší

V současnosti je kulturní dům u hlavní silnice pěkně „odkrytý“ a dobře viditelný (viz hlavní snímek nahoře), ale v budoucnu se k němu stromy opět vrátí. „Plánujeme tam novou náhradní výsadbu. Budou to ale jiné druhy stromů, neporostou do tak velké výšky,“ upřesnila místostarostka.

Další stromy v centru šly také k zemi

Odborníci ve spolupráci s dobrovolnými hasiči týž den při stejném zásahu pokáceli v centru Žiželic i další stromy: jeden smrk u bytovky, který se nebezpečně nakláněl, jeden menší strom, který začal chřadnout a odehnívat, a jednu šestimetrovou túji u obecního úřadu. Druhou túji zatím jen prořezali – zkrátili její délku.

ČTĚTE TAKÉ: Kulturní dům je už třetinu roku zavřený. Řemeslníci nyní vyměnili okapy

ČTĚTE TAKÉ: Chlapi prořezali svah u ostré zatáčky v Žiželicích. Připravují terén před blížící se stavbou obchvatu a mostu

ČTĚTE TAKÉ: Za pár měsíců začne stavba obchvatu a mostu přes údolí Žiželic. O zakázku se hlásí sedm firem

(na snímcích: kácení a prořezávání stromů v centru Žiželic. Foto: Petr Marek)