Percák, rumpál, volské oko. Nová knížka zábavnou formou představuje libozvučná slova chmelařů

Žatec – Kdo je kolečkář, co je percák, co znamenají zdánlivě „zvířecí“ výrazy kačena, kukačka, veverka, vlk nebo žabka? Všechno to jsou pojmy z oboru chmelařství, a koho by tohle „jazykovědně-zemědělské“ téma zajímalo víc, může další hesla a podrobnosti zjistit v nové populárně naučné knížce Chmelová abeceda. Vydalo ji Chmelařské muzeum v Žatci ve spolupráci s městem, vznik knížky podpořilo i ministerstvo kultury.

Sedmdesát stránek, šedesát hesel

Text napsali pracovníci Chmelařského muzea Vladimír Valeš a Naďa Žurková, pěkné ilustrace nakreslil Jaroslav Wagner. Knížka má sedmdesát stránek a obsahuje přibližně šest desítek zajímavých pojmů z dávné, ale i současné chmelařské terminologie. Hesla jsou seřazena abecedně a doplňují je barevné i černobílé obrázky.

Libozvučná slova nezapadnou

„Cílem bylo připomenout chmelařské názvosloví označující třeba nářadí, postupy, typy chmelových porostů, pracovníky či techniku a zachovat je tak pro další generaci. Při práci na knížce jsme využili staré fotografie a texty z našeho archivu,“ uvedli autoři z Chmelařského muzea. „Chmel je se Žateckem spojen již tisíc let, a díky autorům by libozvučná chmelařská slova neměla zapadnout ani v budoucích letech,“ pochválila publikaci společnost Bohemia Hop, která zastřešuje mezinárodní obchod s českým chmelem a na konci března si připomínala třicet let od založení.

První vydání není ve volném prodeji

Knížka vyšla zatím v nákladu 500 výtisků. Prozatím se nedá koupit. První vydání je určeno pro potřeby města Žatce, například jako dárky při prezentačních akcích a jubileích, a zejména pro vzdělávání dětí ve školách. Pro budoucnost se však už počítá s dalším vydáním, a to by mělo být i s větším počtem hesel. „Některá hesla jsme nyní z důvodu nedostatku místa v omezeném rozsahu museli oželet, ale budeme s nimi počítat v případě dalšího, tentokrát rozšířeného vydání v příštích letech,“ doplnili autoři.

Žatec – centrum českého chmelařství

Žatec je tradičním střediskem českého chmelařství. Chmel se v ČR pěstuje přibližně na 5000 hektarech plochy a Žatecká chmelařská oblast zaujímá více než 75 % z této celkové výměry chmelnic. Za pár dní už začne nová sezóna prací ve chmelnicích, pěstitelé a brigádníci se během dubna pustí do drátkování a pak do navádění nové chmelové révy.

ČTĚTE TAKÉ: OBRAZEM: Sklizeň chmele se rozjela, pomáhají Češi i cizinci

ČTĚTE TAKÉ: Válečné příběhy pokračují. Filmaři obsadí Žatec, Lenešice i Černochov

ČTĚTE TAKÉ: Děti jdou ke mně do práce nebo je hlídá babička. Teď by se stav věcí už mohl zlepšit. Zaznělo první datum pro možný návrat do škol

(na snímcích: obálka a stránky nové knihy. Foto: Chmelařské muzeum Žatec a Bohemia Hop Žatec)