Děti jdou ke mně do práce nebo je hlídá babička. Teď by se stav věcí už mohl zlepšit. Zaznělo první datum pro možný návrat do škol

Louny, Žatec – Martina Přibylová ze Žatce (38) má dvě děti v předškolním věku. Stejně jako další maminky i ona teď každý den řeší, co a jak s dětmi. Základní školy jsou pro větší děti zavřené už řadu týdnů a od začátku března se totéž týká i dětí na prvních stupních, a dokonce i v mateřských školách. „Občas si beru děti s sebou do práce, občas mi vypomůže s hlídáním babička. Současný stav je složitý pro všechny, ale tím si nechci stěžovat. Chápu, že problémy kolem táhnoucí se pandemie a nutnost najít cestu k vyřešení situace jsou velmi důležité,“ popsala Martina na dotaz naší redakce.

Školka jako škola: úkoly i on-line výuka

Starší dceři Nikolce je šest let a připravuje se na blížící nástup do první třídy. Pro rodiče to znamená i zajistit účast a podmínky pro on-line výuku, kterou školka pořádá, protože předškolní rok je pro tyto děti povinný. „Máme tedy on-line výuku a ze školky dostáváme i úkoly. Učení se společně věnujeme přibližně jednu hodinu denně. On-line výuka je pro takto malé děti jen jednou týdně. Do školky odevzdáváme úkoly a plníme tím povinnou předškolní činnost,“ vysvětlila Martina Přibylová.

Nejvíc se na návrat těší už samy děti, chybějí jim kamarádi

Pracuje jako účetní na statku v Čeradicích a má díky pochopení zaměstnavatele výhodu, že v případě potřeby si může vzít děti občas i s sebou, když jsou teď školky mimo provoz. „Jsou tu mezi zvířaty, a tak sem chodí rády. Samozřejmě ale každá maminka takovou možnost nemá a není to pro ně jednoduché. Myslím, že kromě rodičů, kterým se uleví od starostí s hlídáním, se na návrat do škol a školek teď nejvíc těší už i samy děti. Chybějí jim kamarádi, každodenní kontakt s vrstevníky, který potřebují ke zdravému vývoji, a jsou na společné hraní a učení v kolektivu zvyklé. Aspoň ty moje se neskutečně těší zpět mezi děti, vidím to na nich. I když se třeba jen tak jdeme projít ven, občas se hned k nám připojí nějaké další menší děti, já je od nich neodháním,“ směje se Martina.

Zaznělo první datum možného návratu do škol: 12. duben

Rodičům i dětem se teď možná přece jen trochu uleví. Po dlouhých týdnech nejistoty, kdy v této otázce „nikdo nevěděl nic“, padl ve čtvrtek 25. 3. první návrh na datum, kdy by se děti mohly opět konečně začít vracet k výuce do škol. Výuka dětí ve třídách by mohla být obnovena od pondělí 12. dubna. Termín zveřejnili někteří poslanci Parlamentu ČR po jednání s ministrem školství. Celý systém školství by se tak mohl začít od tohoto data postupně vracet do normálu, i když na začátku by ještě platila určitá omezení, například rotační systém se střídáním některých tříd či skupin po týdnu a podobně. „České školy jsou zavřené nejdéle z celé Evropy. Připravili jsme plán bezpečného návratu dětí do škol se zahájením k datu 12. dubna. Ministr Robert Plaga ujistil, že MŠMT je na návrat dětí v tomto termínu připraveno,“ uvedli opoziční poslanci.

Co dělat po on-line výuce? Hýbejte se s námi, vybízí lounská škola

Školy v okrese Louny se snaží vymýšlet pro děti vhodné, zdravé či zajímavé aktivity i v době, kdy nemohou chodit do tříd. Například ZŠ Školní Louny připravila projekt Rozhýbeme osmičku, který nabádá děti k pohybu v přírodě a sportovním aktivitám na čerstvém vzduchu i v době „lockdownu“. „Přidej se a hýbej se! Vyraž ven projít se nebo proběhnout, můžeš i s kamarády nebo rodiči. Potom pošli svou aktivitu zaznamenanou v nějaké sportovní aplikaci a fotky na adresu školy,“ uvádějí instrukce. Děti z této školy, které se zapojily, už takto naběhaly či nachodily celkem skoro 900 kilometrů, jak vyplývá ze záznamů na školním webu.

Žatecká škola chystá velký velikonoční projekt

ZŠ 28. října v Žatci zase přivítá jaro a blížící se svátky velkým velikonočním projektem. „Ve dnech 29. až 31. března naše distanční výuka ožije jarem. Děti na prvním i druhém stupni se budou tři dny intenzivně věnovat projektu, který je naladí na nadcházející Velikonoce. Společně si ozdobí vajíčka, vytvoří dekorace, namalují obrázky, zjistí, jak se svátky jara slaví v dalších státech, a ti starší si připraví i zdravé pokrmy,“ uvedla ředitelka školy Jana Hassmanová.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Za pár dní je tady zápis. Část rodičů uvažuje o odkladu, nelíbí se jim představa výuky na dálku u prvňáků

ČTĚTE TAKÉ: Můžu si něco zobnout nebo si i nalít panáka. Rodiče objevují výhody on-line třídních schůzek

ČTĚTE TAKÉ: OBRAZEM: Na ZŠ 28. října v Žatci přišla třicítka prvňáčků