Ministr kultury podepsal dokumenty, potřebné k zápisu Žatce na seznam UNESCO

Žatec, Praha – Město Žatec je zase o kousek blíž k zapsání historického památkového sídla a okolní chmelařské krajiny do soupisu UNESCO, seznamu světového kulturního dědictví. Veškerou potřebnou dokumentaci pro nominaci Žatce a krajiny žateckého chmele do uvedeného seznamu podepsal v pondělí 18. ledna ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek.

Nominaci dostane centrum UNESCO v Paříži

„Nominace teď bude předložena Centru světového dědictví v Paříži. Experti zahájí komplexní hodnotící proces a o výsledku by mělo být rozhodnuto v létě roku 2022,“ informovala Michaela Lagronová, mluvčí ministerstva kultury.

Dokumenty byly doplněny o chmelařskou krajinu v okolí

Nominace podle ní navazuje na projekt Žatec, město chmele, který v roce 2018 doporučil Výbor pro světové dědictví rozšířit ještě o příklad okolní krajiny s chmelnicemi. Na doplnění dokumentace se podílel tým odborníků, představitelů města Žatce i lidí z ministerstva kultury, Národního památkového ústavu a dalších institucí.

Světově nejcennější a nejúrodnější chmelnice

Žatecká chmelařská krajina obsahuje nejcennější a nejúrodnější chmelnice, na kterých je celosvětově uznávaný žatecký chmel po staletí pěstován a šlechtěn. Oproti původní verzi obsahuje rozšířená nominace památkově chráněnou vesnici Stekník se zámkem, osadu Trnovany s příklady zachovalých sušáren chmele a okolní krajinu chmelnic. Venkovskou krajinu dál doplňuje území historického jádra města Žatce a jeho Pražského předměstí, které je unikátní množstvím technických památek hlavně z 19. století, jež sloužily ke zpracování a skladování chmele.

Žatec je jedinečné místo, řekl ministr

„Jsem rád, že můžeme mezinárodní veřejnosti představit jedinečné chmelařské kulturní dědictví, které je po dlouhá staletí součástí naší historie. Žatecko patří k nejstarším a největším chmelařským oblastem a Žatec byl pro mimořádnou kvalitu pěstovaného chmele a piva také královským městem. Takže i díky své architektuře se jedná o jedinečné místo světového chmelařství,“ uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek. 

Město usiluje o zápis do UNESCO od roku 2013

Město Žatec při podpisu na ministerstvu zastupovali starostka Zdeňka Hamousová a místostarosta Jaroslav Špička (oba jsou na prvním ze snímků). Žatec usiluje o zápis na listinu UNESCO od roku 2013. Soupis světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO v současnosti obsahuje 1121 pozoruhodností z celého světa. Česká republika z hlediska počtu zapsaných památek patří mezi prvních 25 zemí světa.  

ČTĚTE TAKÉ: S foťákem mezi brigádníky. Sklizeň chmele se rozjela, pomáhají Češi i cizinci

(na snímcích: slavnostní okamžiky při pondělním podpisu dokumentace Žatce pro zápis do UNESCO v salonku ministerstva kultury, foto: Ministerstvo kultury ČR a město Žatec)