Na zámcích začíná nová sezona. První návštěvníci mohou přijít v sobotu v deset ráno

Jimlín, Krásný Dvůr, Stekník – Příznivci hradů, zámků a dalších kulturních památek se dočkali, v sobotu začíná hlavní turistická návštěvní sezona pro letošní rok. K přivítání návštěvníků jsou připraveny i nejznámější a nejnavštěvovanější zámky v okrese Louny – státní zámky v Krásném Dvoře a ve Stekníku a dále také Nový Hrad v Jimlíně, jehož vlastníkem je Ústecký kraj.

Na Novém Hradě běží rekonstrukce, ale zámek bude přístupný

„Začínáme v sobotu 1. dubna od 10 hodin. Otevřeno pak bude během dubna každý den od úterý do neděle. O víkendech do 16 hodin a ve všední dny do 15 hodin. V létě se pak otvírací doba ještě prodlouží,“ informoval Josef Kabát, ředitel zámku Nový Hrad. Na zámku letos probíhá rekonstrukce krovů a restaurátorské práce v některých interiérech. Krovy se opravují kvůli dřevomorce a dřevokaznému hmyzu. Podobný problém byl nedávno například i na nedaleké turistické chatě na Červeňáku. Jeden z návštěvních okruhů tak bude kvůli rekonstrukci uzavřen. „Další však budou otevřené a přístupná k vyhlídce bude také oblíbená zámecká věž. Těšíme se na všechny návštěvníky,“ uvedl ředitel zámku.

Pojízdná kavárna v Krásném Dvoře

V Krásném Dvoře u Podbořan, což je nejnavštěvovanější zámek v okrese Louny, v němž se natáčela i řada uměleckých filmů, otevřou poprvé v letošní sezoně rovněž v sobotu v 10 hodin. „Během dubna budou interiéry zámku otevřeny pro návštěvníky k prohlídkám jen o víkendech a velikonočních svátcích. Každý den od 10 do 16 hodin. Pěkný zámecký park je přístupný pořád, bezplatně a bez omezení,“ uvedla Michaela Hofmanová, kastelánka zámku. V parku jezdí také bryčka s koňmi a určitou zajímavostí je pojízdná kavárna, kde si zájemci mohou dát chutný nápoj a další občerstvení.

Čtyři okruhy na Stekníku

Ve Stekníku u Žatce, zámku, který s okolními chmelnicemi kandiduje na zápis do seznamu UNESCO, se otevírá také v sobotu v 10 hodin a zámek je otevřený do 16 hodin. „V dubnu máme otevřeno vždy o víkendech a během velikonočních svátků s prodlouženým víkendem to bude od čtvrtka do pondělí,“ vysvětlila Jana Zajíčková, kastelánka zámku. Pro návštěvníky jsou připraveny čtyři zajímavé okruhy v areálu památky jak v zámku, tak v pěkných terasovitých zahradách.

Příští víkend bude patřit Velikonocům

Všechny tři zámky také chystají bohatý program o týden později s tematikou k velikonočním svátkům. V Krásném Dvoře bude jeho hlavním „dnem D“ sobota 8. 4., v Jimlíně to bude neděle 9. 4. a ve Stekníku mají připravený velikonoční program se zajímavými prohlídkami a soutěžemi pro děti „průběžně“ na každý den od 7. do 10. dubna.

ČTĚTE TAKÉ: Pět hodin na cestě, reportáže ze tří zámků hotovy. Všichni byli na mě moc milí, říká Josef z Rádia Blaník

ČTĚTE TAKÉ: Medvěd z Krásného Dvora se dostal do filmu. Půjde o dobrodružný historický příběh z dánských dějin

ČTĚTE TAKÉ: Rozhledna na Červeňáku má nově opravenou věž. Oblíbená výletní chata zahájí sezonu na konci března

(na snímcích zámky Nový Hrad, Krásný Dvůr a Stekník krátce před letošním zahájením. Foto správa zámků)