Pět hodin na cestě, reportáže ze tří zámků hotovy. Všichni byli na mě moc milí, říká Josef z Rádia Blaník

Jimlín, Stekník, Krásný Dvůr – Rozhlasový reportér a také moderátor vysílání Josef Černý pracuje pro redakci Rádia Blaník už dvanáct let. Ve čtvrtek (9.6.) ráno vzal auto, natankoval plnou nádrž a „s okem upřeným na hodinky“, jak sám říká, se vydal z Prahy na cestu do regionu mezi chmelnicemi. Během zhruba pěti hodin stihl navštívit všechny tři nejznámější zámky v oblasti Lounska, Žatecka a Podbořanska, sejít se s kastelány a natočit o památkách poutavé příspěvky k vysílání.

Krajánek jezdí vždy úterý a čtvrtek

Pepa Černý se zastavil nejdříve na Novém Hradě v Jimlíně, potom na zámku Stekník u Žatce a následně zamířil do Krásného Dvora u Podbořan. „Natáčel jsem příspěvky pro pořad, který se jmenuje Krajánek Rádia Blaník. Až do loňského roku byl koncipován jen jako prázdninový krajánek, který jezdil dělat reportáže jen o letních prázdninách. Ale letos v březnu jsme rozhodli, že budeme jezdit celý rok, a to vždy v úterý a ve čtvrtek,“ vysvětlil na dotaz naší redakce Josef Černý.

Kočky, divočák, bryčka… i brácha Ivana Bartoše

„Pokud jde o cestu do okresu Louny do tří nejznámějších a nejnavštěvovanějších zámků, celé mi to trvalo asi pět hodin. Sešel jsem s jedním panem kastelánem a dvěma půvabnými kastelánkami, všichni lidé, které jsem na cestě potkal, byli na mě moc milí,“ říká Josef Černý. Jaké další dojmy v našem regionu ho ještě zaujaly? „Těch pracovních výprav po celé republice je tolik, že si člověk vždy zapamatuje jen pár obrázků. Ale ze čtvrtka budu vzpomínat třeba na kočičí tlupu na Stekníku, divočáka v poli u Žatce, zajímavého kastelána Josefa Kabáta v čele zámku Nový Hrad Jimlín, který mi vizáží trochu připomínal, jako by byl mladší bratr politika Ivana Bartoše. V paměti mi utkvělo také dnes už téměř neužívané slovo bryčka – od koní z Krásného Dvora. Celkově to byla velmi příjemná cesta se zajímavými lidmi,“ vypráví Josef Černý.

Ať žije váš region a mějte se!

Jak dodal, většinou musí stihnout natočit reportáže pro uvedený pořad za dopoledne, protože v rádiu od loňského roku má i další roli – je moderátor odpoledního vysílání. „Obvykle vyjíždím z Prahy přibližně kolem sedmé ráno nebo i dříve, na první dohodnutou lokaci přijíždím zhruba v osm. Zpět do Prahy se snažím z poslední reportáže odjíždět plus minus kolem poledne, protože od 16 hodin živě vysílám ze studia,“ vysvětlil Josef Černý. Na místech svých reportáží také točí krátká videa a pořizuje fotografie. Pořad „Krajánek“ je zaměřen na různorodá zajímavá místa v celé ČR, vhodná k výletům s dětmi, rodinami, přáteli. „Jsou to hlavně zámky, muzea, hrady, zooparky, botanické zahrady… Ale také třeba kostely, chrámy, zříceniny, parky. Někdy přidávám i nějakou zajímavou osobnost, když má třeba narozeniny. Tak ať žije váš region a mějte se!“ směje se sympatický reportér Pepa Černý.

ČTĚTE TAKÉ: Socha z Velikonočního ostrova, křišťálová lebka. Zajímavá výstava na Novém Hradě nabízí světové záhady

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: zámek začal hořet uprostřed noci. Spalo v něm osmdesát dětí

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: Roztrhané šaty, celá od bahna, vlasy plné chrastí. Ale přežila jsem, děkuji Bohu. Lidé vzpomínali na katastrofu na Blšance

(na snímcích shora dolů: Reportér Rádia Blaník při čtvrteční návštěvě – s příspěvky mu pomáhali kastelán Nového Hradu Jimlín Josef Kabát, kastelánka Státního zámku Stekník Jana Zajíčková a kastelánka Státního zámku Krásný Dvůr Michaela Hofmanová. Foto Josef Černý)