Nová sportovní hala v Žatci: takhle by mohla vypadat. Porota jako nejlepší určila návrh ze Španělska

Žatec – V Žatci v průběhu jara skončila soutěž pro tvůrce z oblasti architektury, kterou vypsalo město a jež měla určit podobu budoucí sportovní haly. Její stavba se ve městě připravuje na příští roky, hala bude vybudována v lokalitě Kamenný vršek. Soutěž se setkala s velkým zájmem architektů. Ti do ní poslali více než třicet návrhů. Zapojila se dokonce i řada tvůrců ze zahraničí, mezi nimi i například ze Španělska či Francie. A právě návrh španělské architektonické kanceláře vyhodnotila odborná porota jako nejlepší a nová hala by se velmi pravděpodobně měla začít budovat podle jeho podoby.

O Žatci se v Evropě ví díky snaze o zápis do UNESCO, říká architekt

Zájem architektů ze zahraničí o stavbu v Žatci a jejich účast jsou možná trochu neobvyklé, ale podle administrátora veřejné soutěže Igora Kovačeviče, rovněž architekta, to není zase tak překvapivé. „Žatec je dnes známý už v celoevropském kontextu díky své dlouhodobé vytrvalé snaze o zápis města na seznam UNESCO. I to určitě napomohlo faktu, že se informace o chystané moderní stavbě a architektonické soutěži rozšířily do řady evropských zemí a že se najde řada architektonických kanceláří a tvůrců, kteří mají zájem s městem při této reputaci spolupracovat a angažovat se při jeho dalším rozvoji,“ vysvětlil Igor Kovačevič ve svém vyjádření pro Žatecký zpravodaj, měsíčník, který vydává žatecká radnice.

Stavbu i podobu haly bude určovat nové zastupitelstvo

Stavba haly podle španělského návrhu (na obrázcích nahoře i dole) ještě nemusí být úplně definitivní. Celý proces včetně všech dílčích kroků – určení vybraného návrhu, rozpočet, zahájení stavby aj. – musí schválit všechny politické orgány města, tedy jak rada města, tak především jeho zastupitelstvo.  Zastupitelstvo a následně i rada zároveň budou už za pár měsíců mít nové či obměněné složení po podzimních komunálních volbách, jež proběhnou letos v září.

Tři desítky návrhů pro halu by měli vidět i lidé na výstavě

Město v současnosti připravuje také výstavu pro veřejnost. Na ní chce zájemcům ukázat všechny návrhy na možnou budoucí podobu sportovní haly, které architekti do soutěže poslali. Místo a termín této výstavy ještě nebyly upřesněny, pravděpodobně k ní dojde také až v průběhu podzimu, až skončí období prázdnin, dovolených a léta, kdy jsou lidé raději venku.

Stavba a vybavení mají stát 200 milionů korun

Záměr postavit v Žatci novou sportovní halu schválilo současné zastupitelstvo města už v červnu 2020. Původně se hovořilo o nákladech v částce kolem 100-120 milionů korun, nejnovější dokumentace k architektonické soutěži však už uváděla předběžnou částku jako 200 milionů korun, a to ještě bez venkovního hřiště. Podle už dříve zveřejněných plánů města by nová sportovní hala na jižním okraji Žatce měla začít sloužit veřejnosti přibližně od roku 2025.

ČTĚTE TAKÉ: Ubytování, lezecká stěna, hrací plocha uvnitř i venku. Město vypsalo soutěž k podobě nové sportovní haly v Žatci

ČTĚTE TAKÉ: Hřiště pro děti, terasa ze tří stran, lodičky u řeky. Takhle může vypadat oblíbená restaurace Chaloupka a nábřeží Ohře v Žatci

ČTĚTE TAKÉ: Sportovní hala v Lounech se nejspíš rozšiřovat nebude. Nová přístavba má vzniknout u tělocvičny 3. ZŠ

(na snímcích: možná budoucí podoba nové sportovní haly v Žatci. Tuto vizáž navrhli architekti ze Španělska a odborná komise vybrala právě tento návrh jako nejlepší. Zdroj: Město Žatec)