Není důvod k panice, zájemci o očkování budou jinde uspokojeni výrazně rychleji, říká k útlumu lounského centra místostarosta Milan Rychtařík

Louny – Místostarosta Loun Milan Rychtařík (48) (na snímku dole) byl na počátku roku spolu s kolegy z vedení města u vzniku očkovacího centra v Lounech, a teď asistuje i u jeho zániku, ohlášeného na červenec. Problematiku očkování pro lidi v regionu přitom musí vnímat jak z pohledu obyvatel města Loun, kde žije, tak i z pohledu dobré koordinace v celém Ústeckém kraji, protože je členem krajského zastupitelstva a je i předsedou Výboru pro zdravotnictví Ústeckého kraje.

Proč končí centrum v Lounech? Vždyť jste ho na začátku tak podporovali a chválili jeho zřízení…

Podle informací, které jsem dostal od hlavního koordinátora očkování v Ústeckém kraji Petra Severy, je hlavním důvodem to, že lounská nemocnice není klasickým zdravotnickým zařízením a chybí dostatek zdravotního i administrativního personálu, který by chod centra plnohodnotně zajišťoval. Důsledkem je pak i nízká denní kapacita výkonů a příliš dlouhé čekací doby po registraci k očkování.

Kdy přesně očkovací centrum skončí?

Mělo by to být na začátku července. V současnosti už není možné se do něj zaregistrovat jako nový zájemce o očkování. Během června ještě centrum dokončí podávání vakcíny objednaným lidem ve druhých dávkách. Na druhou stranu chci zdůraznit to, že zájemci o očkování si nemusí vůbec zoufat. Naočkováni budou v jiných městech v blízkém okolí, a to velmi rychle. Mnohem rychleji, než by to bylo v Lounech. Očkovací centrum v Lounech, které vzniklo díky spolupráci celého vedení města, kraje a nemocnice Agel nad rámec původně plánovaných očkovacích míst, svůj hlavní cíl splnilo: usnadnit očkování především seniorům, starším ročníkům středního věku a lidem se sníženou mobilitou. To se podařilo a já bych chtěl poděkovat všem lidem, kteří pomohli při vzniku a provozu očkovacího centra.

Teď začala registrace k očkování mladších lidí, v kategorii 30-40 let. Kam se mohou tito zájemci hlásit, pokud jsou z Loun a okolí a chtějí se nechat očkovat?

Možností je víc, nejrychleji mohou být uspokojeni asi v Mostě, kde probíhá podání očkovací dávky v podstatě ze dne na den. V Žatci má očkovací místo také velmi krátké čekací termíny, jenom dva až tři dny, zatímco v Lounech při současné kapacitě by to trvalo několik týdnů. Takže není důvod propadat panice. I proto bylo rozhodnuto o utlumení provozu lounského centra, zájemci budou na jiných místech v okolí naočkováni velmi výrazně rychleji. Nezapomínejme ani na to, že dnes už očkují i praktičtí lékaři a velká řada lidí má zájem nechat se očkovat u nich, tedy v ordinaci, kde to už dobře znají.

Co myslíte z pohledu krajského politika, je podle vás „udržitelné“ menší očkovací centrum v Podbořanech, které také vzniklo díky aktivitě vedení města a nad rámec původního plánu očkovacích míst v kraji a okrese?

V současnosti nemám informace, které by se týkaly přímo Podbořan, ale obecně k tomu mohu říci, že v budoucnu samozřejmě přijde doba, kdy už nebudou muset být v provozu vůbec žádná očkovací centra. Je jen otázka, za jak dlouho to bude. Očkovací centra byla zřízena především kvůli masivnímu prvotnímu co nejrychlejšímu naočkování populace v celé ČR. To už je dnes skoro splněno, velká většina lidí už na očkování byla, nebo se na něj chystá, nebo ho musí dokončit ve druhé dávce. Činnosti, spojené s očkováním, budou moci zanedlouho plně převzít praktičtí lékaři.

Děkuji za rozhovor.

ČTĚTE TAKÉ: Očkovací centrum v Lounech ukončí činnost. Splnilo cíl, pomohlo hlavně starším a méně mobilním obyvatelům. Mladí zájemci by teď museli čekat příliš dlouho

ČTĚTE TAKÉ: Zřízení center v Lounech i Podbořanech hodnotím velmi kladně, říká lékař a senátor Ivo Trešl

ČTĚTE TAKÉ: Chci pomoci hlavně s problémy ve zdravotnictví, říká Milan Rychtařík, místostarosta Loun a krajský politik

(Foto: archiv Milana Rychtaříka)