Zapomněl si váš potomek roušku? Nevadí, učitelka ho domů nepošle. Ve škole by měl dostat náhradní

Louny, Ústí, ČR – Do škol a školek se znovu začínají vracet děti a s nimi, byť po velmi malých krůčcích, i něco jako „normální život“. Do mateřských škol po více než měsíčním uzavření chodí od 12. dubna zatím jen předškoláci (tj. nejstarší ročník – děti těsně před nástupem do první třídy), do základních škol po ještě mnohem delší pauze chodí zatím jen děti prvního stupně a střídají se ve skupinách po týdnech podle principu týden škola – týden distanční výuka z domova.

Ústecký kraj dostal skoro milion náhradních roušek pro potřeby škol

Všechny děti v základních školách před začátkem výuky musí dvakrát týdně projít testem a všechny musí mít každý den respirátor nebo roušku. Pokud ale někdo ze školáků roušku zapomene, což se u malých dětí samozřejmě může občas stát, neznamená to hned, že ho pracovníci školy automaticky pošlou domů a nepustí k výuce. Ve školách by totiž pro tyto případy měly být připravené náhradní roušky. Například Ústecký kraj jich pro potřeby svých škol dostal skoro jeden milion a hned v minulých dnech krátce po obdržení je nechal rozvézt do jednotlivých měst a obcí k následnému předání do jednotlivých škol.

Náhradní roušky už by měly být v jednotlivých školách

„Roušky mají sloužit jako rezervní zásoba pro školy v případě, že žák přijde bez ochrany dýchacích cest. Náš krajský úřad dostal zásilku 984 850 kusů zdravotnických roušek určených pro školy a školská zařízení v Ústeckém kraji. Roušky byly rozděleny celkem do 303 organizací, převážně základních škol,“ informoval Martin Volf z Krajského úřadu Ústeckého kraje. Pro potřeby škol v celé ČR bylo těchto roušek připraveno a rozděleno více než dvanáct milionů, dodal. Krajský úřad podle něj převzal zásilku minulé úterý a hned během středy 14. dubna zajistil rozvoz náhradních roušek do jednotlivých měst a obcí se školami. S rychlou distribucí pomáhali i pracovníci Správy a údržby silnic Ústeckého kraje, sdělil Martin Volf.

Zástupci Loun jeli do Ústí také pro testy, přivezli jich 13 tisíc

Nařízené antigenní testy pro školáky si zástupci některých měst z budovy krajského úřadu na rozdíl od nynějších roušek přivezli sami, a to ještě před datem prvního obnovení výuky, stanoveným na 12. dubna. „Půjčili jsme si dodávku od Veslařského klubu Ohře Louny a společně s mým kolegou z radnice Michalem Ovšonkou jsme zajeli už 7. dubna do Ústí a přivezli sadu 13 tisíc testů pro děti ve školách v Lounech a okolních obcích,“ uvedl starosta Loun Pavel Janda.

Nakažených dětí za první týden výuky a testování bylo zatím jen velmi málo

U školního testování jsou pravidla na rozdíl od zapomenuté roušky nesmlouvavá: pokud u některého ze žáků vyjde výsledek testu pozitivní, škola ho nepustí k další výuce. Dítě si musí ihned vyzvednout rodiče a vzít ho k lékařům na další podrobnější test a vyšetření. Naštěstí těchto případů je zatím jen velmi málo: minulý týden bylo podle ČTK v celé ČR takto testováno 610 tisíc dětí a z nich jenom 302 mělo pozitivní výsledek testu na Covid-19. Podle některých ohlasů se tím ukázalo, že děti nejsou hlavním problémem při riziku přenášení viru a že výuka ve školách by mohla být uvolněna ještě mnohem více. Na tzv. distanční výuce bez možnosti chodit do škol zatím nadále zůstávají celé druhé stupně základních škol i všichni učňové a středoškoláci. Zakázány jsou dosud také všechny kroužky a pro děti a mládež i všechny řízené sportovní tréninky.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Děti jdou ke mně do práce nebo je hlídá babička. Teď konečně zaznělo první datum pro možný návrat do škol

ČTĚTE TAKÉ: Za pár dní je tady zápis. Část rodičů uvažuje o odkladu, nelíbí se jim představa výuky na dálku u prvňáků

ČTĚTE TAKÉ: Můžu si něco zobnout nebo si i nalít panáka. Rodiče objevují výhody on-line třídních schůzek