Válečné muzeum Libočany bude mít tradičně otevřeno na Den vítězství. Na návštěvníky čeká mnoho novinek a zajímavostí

Libočany – Osmý květen, den výročí ukončení druhé světové války a osvobození Československa od německého nacismu a tehdejších „říšských“ okupantů, tradičně připomíná veřejnosti i Válečné muzeum v Libočanech, které vzniklo před čtyřmi roky a zájemci ho najdou v zatáčce na náměstíčku hned vedle hlavní silnice Žatec – Kadaň. Muzeum bude otevřeno k možnosti návštěvy i v pondělí 8. května, v den státního svátku, a to od 10 do 17 hodin.

Nový vstup, nové exponáty i vozidlo

„Od zimy máme přestavěné expozice, nový vstup do muzea, mnoho nových exponátů, do sbírky přibylo i jedno historické vozidlo. Jsou tu i nové figuríny osobností z dob druhé světové války v měřítku 1:1, jednou z nich je například Winston Churchill. Stejně tak i figuríny vojáků,“ popsal na dotaz naší redakce Martin Chrenko, provozovatel Válečného muzea Libočany. „Návštěvníci v našem muzeu v pondělí uvidí vše podle reality z dob konce války. Vše tak, jak to tehdy jezdilo, co se tenkrát nosilo, a podobně – z bezprostřední blízkosti. Takhle nablízko to nejen v našem kraji, ale ani jinde neuvidí,“ vysvětlil Martin.

Program venku letos nebude, uvnitř však je mnoho zajímavostí

Program tentokrát nebude venku v parčíku před muzeem, kde při minulých výročích květnových událostí probíhala menší „výstavka“ vojenských vozidel, ale všechny zajímavosti budou jen uvnitř muzea. „Těšíme se na všechny návštěvníky, určitě přijďte! Strávíte u nás zajímavý státní svátek!“ vzkazuje Martin Chrenko.

Muzeum vzniklo před čtyřmi roky

Válečné muzeum Libočany bylo po zhruba dvou letech příprav poprvé otevřeno v květnu 2019 a jen za prvních 12 měsíců provozu ho navštívilo zhruba 1600 lidí. Návštěvníci ve Válečném muzeu mnohou vidět vojenská vozidla, zbraně, figuríny vojáků v uniformách, polní výzbroj, řadu map, fotografií a dalších dokumentů. Většina exponátů se váže k období druhé světové války. Na začátku roku 2022 si přijela originální muzeum prohlédnout i současná ministryně obrany ČR Jana Černochová. Oblíbené je také například jako místo exkurzí pro školní výlety.

ČTĚTE TAKÉ: Válečné muzeum podle tradice otevře k výročí květnových dní. Potýkalo se s krizí, pomohli i dárci ve sbírce

ČTĚTE TAKÉ: FOTO: Vojáci, zbraně, vozidla. Válečné muzeum v Libočanech si za první rok prohlédlo 1600 návštěvníků

(na snímcích: návštěvníci a exponáty v libočanském muzeu. Uprostřed je nová figurína Winstona Churchilla a úplně dole provozovatel muzea Martin Chrenko. Foto Válečné muzeum Libočany /6/ a Libor Želinský /1/. )