Andrej, Danuše nebo Petr: jeden z nich bude prezidentem. Kde je do voleb ještě můžeme vidět?

Louny, Žatec, ČR – Až uplynou blížící se svátky a z médií a sociálních sítí zmizí všechny zmínky a fotky se stromky, svíčkami, světýlky a svařáky, bude hlavním tématem volba nového prezidenta ČR pro příštích pět let. A bude to už hodně brzy: první kolo volby prezidenta proběhne již za pár týdnů – 13. a 14. ledna 2023.

Šanci uspět mají tři kandidáti

Podle současných odhadů politologů i podle odborných průzkumů veřejného mínění mají největší šanci uspět tito tři kandidáti, kteří mají zatím největší podporu veřejnosti: jsou to bývalý premiér Andrej Babiš, vysokoškolská učitelka Danuše Nerudová a dřívější úspěšný voják a představitel armády i naší země v zahraničí, nyní ve výslužbě, generál Petr Pavel (uvádíme je podle abecedního pořadí, pozn. red.). Právě z této trojice velmi pravděpodobně dva z nich postoupí do druhého kola prezidentské volby a ke konci ledna pak jeden z nich bude následně zvolen novým prezidentem.

Kde je možnost osobního setkání

Všichni tři v posledních dnech a týdnech objíždějí republiku a setkávají se s lidmi, aby je seznámili se svými plány a programem a třeba i přesvědčili k odevzdání hlasu právě pro ně. Budeme mít šanci některého z nich ještě vidět v okrese Louny? Podle současných programů jejich týmů to vypadá, že do termínu lednových voleb velmi pravděpodobně už ne, ale pro případné zájemce přinášíme aspoň informaci, kde se dají kandidáti v nejbližších dnech zastihnout „nejblíže“.

Andrej Babiš v pondělí v Plzni

Andrej Babiš (68), bývalý premiér české vlády, dnes poslanec Sněmovny, se setká s příznivci a dalšími zájemci v pondělí 12. prosince v Plzni, a to v konferenčním sálku hotelu Vienna House v ulici U Prazdroje. Povídání, označované jako „Talk show s Andrejem Babišem“ a podtitulem „Řeknu vám úplně všechno“ začíná v 17.30 hodin.

Danuše Nerudová ve středu v Berouně

Danuše Nerudová (43), rektorka univerzity v Brně, bude s lidmi besedovat v Berouně, a to ve středu 14. prosince od 17 hodin v tamním kulturním domě.

Petr Pavel ve středu v Brně

Petr Pavel (61), dříve náčelník generálního štábu Armády ČR a později i nejvyšší vojenský představitel NATO, bude příští týden působit na Moravě, takže „nejblíže“ by to k němu případní zájemci z našeho regionu měli ve středu 14. 12. do Brna, kde se během dne objeví hned na třech místech a večer od 19 hodin bude besedovat s občany.

Volby začínají už za měsíc

V minulosti Andrej Babiš i Petr Pavel se na návštěvě a setkání s lidmi v okrese Louny již zastavili, u Danuše Nerudové jsme jako nejbližší místo našli besedu v Rakovníku (viz fotky níže). Volby prezidenta začínají prvním kolem 13. a 14. ledna, druhé kolo mezi dvěma „finalisty“ bude následovat 27. a 28. ledna. V sobotu 28. 1. vpodvečer bude známo jméno nového prezidenta ČR pro příštích pět let. Hlasovat ve volbách mohou všichni občané ČR ve věku od 18 let.

Prezidenta mohou sami občané určovat teprve potřetí

Přímá volba prezidenta země, tedy takový způsob, že hlavu státu volí přímo sami občané, a nikoli jen poslanci a senátoři, jak tomu bylo předtím, byla poprvé uzákoněna a zavedena od roku 2013. Tehdy většina lidí poprvé zvolila prezidentem Miloše Zemana a v roce 2018 se tento výsledek těsně zopakoval. Nyní současný prezident Zeman už nekandiduje, Ústava ČR to po dvou funkčních obdobích v řadě za sebou již neumožňuje. Prezidentské volby patří k těm, o které je při hlasování mezi lidmi nejvyšší zájem. Například v posledních volbách v roce 2018 přišlo volit prezidenta ve druhém kole 66 % voličů, zatímco třeba při volbách do Senátu v letošním roce to bylo v regionech, kde se tyto volby konaly, jen 19,4 %.

(na snímcích shora dolů: Andrej Babiš na setkání s lidmi v Žatci v květnu 2022, Petr Pavel na besedě se studenty v Podbořanech v prosinci 2021 a Danuše Nerudová /zcela vpravo/ při debatě s lidmi v Rakovníku v listopadu 2022. Foto archiv kandidátů /2/ a CNN Prima News /1/ .)