V Dobroměřicích na úřadě se dá nově platit kartou. V celé ČR je už skoro 300 tisíc těchto terminálů a mezi lidmi 15 milionů karet

Lounsko – Dobroměřice jsou další menší obcí v okrese Louny, kde se dá na obecním úřadě zaplatit některá ze služeb či poplatků pomocí platební karty. Terminál pro čtení karet je na obecním úřadě v provozu od prosince. Lidé tam už tedy nemusí nutně nosit s sebou hotovost, anebo přebírat složenky a chodit s nimi na poštu.

Karty „berou“ i sousední Lenešice

„Na našem obecním úřadě je nově možné hradit různé platby pomocí platební karty, obec pořídila terminál, který máme nově v provozu,“ potvrdila starostka Dobroměřic Ivana Sihlovcová. Počet terminálů přijímajících karty na obecních úřadech v ČR i v okrese Louny stoupá, už od roku 2018, rovněž od prosince, se dá kartou platit také například na úřadě v sousedních Lenešicích.

V Lounech na chodbě je platební automat, k němu už není potřeba ani pracovník pokladny

Standardem jsou „čtečky na karty“ už delší dobu také v pokladnách větších městských úřadů, například v Žatci, v Lounech (tam je to zatím jen v budově Pod Nemocnicí, pozn. red.), v roce 2019 se přidala také radnice v Postoloprtech. V Lounech ve zmíněné budově Pod Nemocnicí mají návštěvníci k dispozici dokonce „platební automat“ na chodbě, který přijímá platby kartou (ale i hotovost) pro všechny druhy správních poplatků a lidé při těchto platbách ani nemusejí komunikovat s pracovníky v pokladně radnice, přístroj je při zadávání vede automaticky. „Tento automat byl uveden do provozu v červenci 2018 a jenom během prvních dvou měsíců přijal od návštěvníků více než 660 plateb v celkové hodnotě přes 300 tisíc korun,“ upřesnila tehdy Eva Šafrová z Městského úřadu Louny.

Obliba karet díky pohodlnému placení pořád stoupá, v ČR jich je 15 milionů

V roce 2021 bylo v celé ČR více než 270 tisíc míst, která k platbám přijímají platební karty, vyplývá ze statistiky České národní banky (ČNB), vydané během letošního roku. Standardem jsou tyto terminály v obchodech, supermarketech, na čerpacích stanicích a podobně, postupně však také pomalu přibývají i na menších místech veřejné správy, jako jsou třeba právě obecní úřady. Obliba platebních karet je u obyvatel ČR velmi rozšířená. V roce 2021 bylo mezi lidmi na území ČR 14,5 milionu aktivních platebních karet, uvádí statistika ČNB. Z toho plyne i to, že mnozí obyvatelé země mají platebních karet hned několik.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Na křižovatce mezi Lenešicemi a Dobroměřicemi vznikne kruhový objezd. Vážné nehody by tam měly skončit

ČTĚTE TAKÉ: Druhý Lidl v Lounech: záměr otevřít novou prodejnu platí, termín začátku stavby ještě není přesně určen

ČTĚTE TAKÉ: Dům kultury ROH už je pryč. Z objektu v Lounech se brzy stane nákupní centrum