Dům kultury ROH už je pryč. Z objektu v Lounech se brzy stane nákupní centrum

Louny – Místo kulturních pořadů prostor pro moderní nakupování v budově s několika podlažími – tak bude vypadat už blízká budoucnost bývalého kulturního domu v Husově ulici poblíž loutkového divadla a sídliště Hrnčířská v Lounech. Přestavba má být dokončena v letošním roce a z někdejšího Domu kultury ROH Louny, poprvé otevřeného v roce 1979, z nějž se ale kultura postupem času zcela vytratila, vznikne nové obchodní centrum pro obyvatele a návštěvníky města a v části budovy také kanceláře pro některé firmy.

Investice za desítky milionů korun

„Rekonstrukce bývalého kulturního domu probíhá od loňského roku, letos by měla být dokončena. Investice jsou v desítkách milionů korun,“ popsal místostarosta Loun Milan Rychtařík, kterého investoři pozvali v závěru dubna na místo k prohlídce přestavovaného komplexu. „Osobně jsem velmi rád, že bývalý kulturák, který byl roky nevyužívaný, se nyní změní na moderní objekt, který přinese prospěch a užitek obyvatelům Loun,“ sdělil místostarosta.

Potraviny, móda, rychlé občerstvení

Pro snazší představu a při určitém zjednodušení a třeba i „přimhouření oka“ – bývalý kulturní dům v Lounech by mohl vypadat po přestavbě trochu podobně jako třeba „zmenšený“ mostecký Centrál. Jaké obchody v něm budou? „Přesné názvy nemohu prozradit, je to věc stále ještě probíhajících jednání mezi majiteli objektu a obchody coby nájemci. V obecné rovině je však už možné sdělit, že v obchodním centru bude velkoplošná prodejna potravin, obchod s oblečením evropského řetězce, podnik fast food, tedy rychlé občerstvení, a mnoho dalších provozoven,“ vysvětlil Milan Rychtařík.

Lidé psali, že by chtěli i Sportisimo

Prodejnu s oblečením by měl provozovat řetězec Kik, rychlé občerstvení zase KFC – takové informace se objevovaly mezi lidmi v Lounech jako neoficiální už na počátku letošního roku. Jeden z obyvatel, Aleš Fiala z Loun, se na konci ledna obrátil s dotazem i na lounskou radnici a uvedl, že by uvítal i prodejnu řetězce Sportisimo s tím, že by to chtěla i řada dalších lidí. Radnice mu odpověděla, že tuto věc nemůže ovlivnit, že obsazení objektu konkrétními obchody je vždy věcí jednání mezi vlastníkem obchodního centra a obchody jako nájemci. S žádostí o vyjádření k zájmu lidí v Lounech a k možnosti jejího příchodu do města jsme se na začátku února obrátili i na centrálu firmy Sportisimo, ale ta jen potvrdila doručení dotazů z redakce a následně už odpovědi neposkytla.

Knihovna, restaurace, pódia, zimní zahrada…

Bývalý Dům kultury ROH v Lounech byl pod tímto názvem vybudován a otevřen v roce 1979. V té době patřil k největším a nejmodernějším kulturním zařízením svého druhu v širokém okolí, jeho součástí byla restaurace, městská (dříve nazývaná okresní) knihovna, taneční sál pro plesy a koncerty, pódium pro divadelní vystoupení nebo módní přehlídky, bar, dokonce i zimní zahrada. Postupný útlum aktivit v rozlehlém kulturním domě přišel v době po roce 2000 se zánikem okresních úřadů a souvisejícími správními i majetkovými změnami. Město Louny nemělo kulturní dům nikdy ve svém majetku a nemohlo dění v něm přímo ovlivnit.

ČTĚTE TAKÉ: Dočkáme se nákupního centra v Lounech? Jeden z obyvatel se ptal už podruhé. Na požadavku města to ale nezáleží, uvádí radnice

ČTĚTE TAKÉ: Město se zajímá o opuštěné obchodní centrum na sídlišti Louny – západ. Zvažuje i možnost objekt koupit

ČTĚTE TAKÉ: Investor má zájem postavit nákupní centrum v Postoloprtech. Město to odmítlo s odkazem na územní plán

ČTĚTE TAKÉ: Prodejna Norma v Podbořanech je hotová. Lidé ji mohou poprvé vyzkoušet od 9. prosince

(na snímcích: probíhající přestavba bývalého kulturního domu v Lounech. Foto Milan Rychtařík)