Žatec má tři nové ulice, zastupitelé už jim schválili jména. Celkem má město přes 150 ulic

Žatec – Žatec se rozroste o tři nové a nyní už i nově pojmenované ulice. Dostaly tyto názvy: Luční, Na Homoli a Polní. Všechny tři jsou v těsné blízkosti u sebe, vznikly totiž v nové zástavbě na východním okraji města u kasáren, kde postupně vyrůstá nová městská čtvrť. Nové názvy schválilo zastupitelstvo města na konci února.

V Podbořanech také loni dostala jméno jedna nová ulice

Až dosud bylo v Žatci 149 ulic, nyní se jejich počet přehoupl přes pomyslnou hranici 150. Počet ulic vyplývá z údajů na webu streetdir.cz, kde se dají najít tyto informace o všech českých městech. Podobně nedávno vznikla nová ulice v souvislosti s novou zástavbou také v Podbořanech – loni v létě dostala od zastupitelů města název Slunečná. S novým jménem tehdy výrazně pomohli i sami obyvatelé města, kteří radnici po její výzvě na jaře posílali své návrhy na nové jméno pro ulici. V Podbořanech je aktuálně 53 pojmenovaných ulic.

Nová jména se zvažují i v Postoloprtech

O změnách názvů se uvažuje nyní také v Postoloprtech, kde probíhají velké stavební úpravy v centru města. Jedním z návrhů je, že náměstíčko v ulici 5. května, kde dříve stavěly autobusy na Prahu, bude mít nový název Farní náměstí, a druhým nápadem je, že Mírové náměstí by mohlo dostat nový název – Náměstí Oldřicha a Boženy. O těchto změnách však ještě bude muset případně rozhodnout zastupitelstvo. Přestavba obou náměstí skončí až za dva roky.

V ČR je nejoblíbenějším jménem Zahradní ulice – vybralo si ho 700 měst a obcí

V celé ČR se vyskytuje přibližně 80 tisíc variant pro používané názvy ulic, uvádí Wikipedie, internetová encyklopedie. Nejde o celkový počet ulic, ale o přibližný počet názvů, protože mnohá jména se opakují ve více různých městech. Podle Wikipedie je nejčastějším názvem pro ulici v ČR jméno Zahradní (vyskytuje se zhruba v 700 městech a obcích), následuje Krátká a Nádražní. Z historických osobností, podle nichž dostávají často jména i ulice, jsou „nejoblíbenější“ J. A. Komenský a Jan Hus (podle každého z nich se v ČR jmenuje necelých 500 ulic).

(ilustrační foto nahoře: aukro.cz)

ČTĚTE TAKÉ: Nová ulice skoro jako ze seriálu: radní v Podbořanech doporučili jméno Slunečná

ČTĚTE TAKÉ: Ulička v Lounech už nebude Bezejmenná. Měla by dostat nový název – U Synagogy

ČTĚTE TAKÉ: Pokácené stromy, zbouraná čtvercová zídka u zastávky. V Postoloprtech se rozjela velká přestavba náměstí