Ulička v Lounech už nebude Bezejmenná. Měla by dostat nový název – U Synagogy

Louny – Krátká ulice v centru Loun, měřící jen zhruba 40 metrů, dostane nové jméno. Měla by se jmenovat U Synagogy. Zatím má v současnosti docela neobvyklý název – Bezejmenná. To se ale pravděpodobně brzy změní ve všech významech, protože v průběhu dubna by zastupitelstvo města mělo pro ulici schválit nový název, motivovaný blízkou židovskou památkou.

Pizzerie spadla, teď je na jejím místě lavička a trávník

Ulice Bezejmenná je krátkou spojnicí mezi Pražskou a Hilbertovou ulicí, což jsou dvě důležité „tepny“ ve východní části lounského centra nad řekou. Synagoga leží těsně u uvedené ulice, v blízkosti je také miniparčík s lavičkou v proluce po zřícené bývalé pizzerii, která se zbortila v roce 2006. Díra po sklepích starého domu potom později byla zasypána a město tam nechalo vytvořit malé odpočinkové místo.

Nový název ulice musí schválit zastupitelstvo, jinak změna neplatí

Nový název pro uvedenou uličku předběžně schválila už na konci března rada města – pro nové jméno se vyslovilo pět z celkových devíti radních. Dva se hlasování zdrželi a dva nebyli v době hlasování na schůzi přítomni. Aby nový název byl přijat a ulice skutečně přejmenována, musí tento akt schválit zastupitelstvo města – takový postup předepisuje zákon o obcích. Zastupitelé budou o tématu jednat na své schůzi v pondělí 11. dubna.

Město přispěje také na úpravu sklepení pod synagogou, cílem je zpřístupnění pro veřejnost

V souvislosti se synagogou schválili členové rady města na konci března ještě také jedno usnesení. Město Louny ze svého rozpočtu na jeho základě poskytne 200 tisíc korun jako dotaci Spolku na obnovu židovských památek. Peníze budou využity na úpravy ve sklepení v prostoru pod synagogou. Sklepy pod památkou mají totiž časem být otevřeny k možnosti občasného přístupu a prohlídek pro veřejnost. Synagoga tak kromě svých historických, kulturních a náboženských hodnot bude sloužit i případným zájemcům z oblasti turistického ruchu.

(na snímku nahoře: synagoga v Lounech v roce 2018. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Šest a půl tisíce návštěvníků za rok. Výstup na věž chrámu v Lounech je u lidí velmi oblíbený, v dubnu začala hlavní letní sezona

ČTĚTE TAKÉ: Mikulášův chrám, staré domky, Středohoří. Krásný obraz Loun, a přitom jste ve Francii

ČTĚTE TAKÉ: Úspěšný seriál Ochránce: v jeho čtvrtém dílu si „zahrálo“ také město Louny a kopce Středohoří