Městys Ročov začne používat nový znak. K současné orlici přibude hodně zlaté barvy

Ročov – Ročov se chystá na oslavu 670 let od založení obce. Hlavní program pro veřejnost s oslavami a zábavou je směřován na konec června. Návštěvníci budou moci vidět i zbrusu novou podobu znaku a praporu městyse Ročova. Představitelé městečka ve spolupráci s dalšími odborníky na přípravách ke změně pracovali od konce loňského roku, v současnosti už nové symboly schválila také heraldická komise Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Cílem bylo vytvořit jedinečný znak jen pro Ročov

Na současném znaku je orlice a ta zůstane jako hlavní motiv i na nových obecních symbolech. Přibude ovšem zlatý rám kolem celého erbu a kolovratská orlice dostane nově také kolem krku korunku, rovněž ve zlaté barvě. „Změny jsme konzultovali s odborníkem – heraldikem Stanislavem Kasíkem, který je specialista v oboru znaků českých měst a obcí. Hlavním cílem byla snaha vytvořit jedinečný znak pro městys Ročov a tím ho odlišit od dalších obcí, protože se ukázalo, že současný znak, který jsme dosud měli, byl shodný i pro jiné tři obce v ČR,“ vysvětlil starosta Ročova Vojtěch Václav Pour.

Městečko bude slavit 670 let na konci června

Nové obecní symboly se objeví již při oslavách 670 let od založení obce. Celodenní program k této události proběhne v sobotu 25. června v parku, v sokolovně, v kostele v Horním Ročově i na dalších místech městečka.

Heraldik z Ústeckého kraje pomohl vytvořit znaky už pro více než 600 měst a obcí

Stanislav Kasík (72) je odborník z Ústeckého kraje, působil mj. v Děčíně, Ústí, Mostě, nyní žije v Roudnici nad Labem. Pro města a obce v celé ČR během své dlouholeté kariéry a bádání v oboru navrhl a vypracoval už více než šest set znaků. O heraldice napsal také několik knih, jedna z nich byla věnována i znaku města Loun. Nově přijatý a státními orgány schválený znak od stejného heraldika má od loňského roku také například obec Hříškov na Lounsku.

ČTĚTE TAKÉ: V Hříškově opravují obecní úřad. Pošta v přízemí zůstane, budovu ozdobí i nový znak obce

ČTĚTE TAKÉ: Škola v Ročově oslavila 125 let. Dětí nemá mnoho, ale vždy dokázala udržet provoz

ČTĚTE TAKÉ: Pro Maxíka, pro Lucku. Každý z prvňáčků dostal neobvyklý dárek – penál se svým jménem

(na snímcích: nový znak a prapor městečka v montáži „září“ nad ročovskou strání. Vlevo dole je současný znak městyse a vpravo jeho budoucí nově schválená podoba. Zdroj fotek: městys Ročov)