Vedro jako u moře. Po vodě prahnou i květiny na záhonech, Češi své zahrady milují

Okres Louny, ČR – Muškáty, petúnie, růže, macešky, na jaře také tulipány a na podzim zase třeba chryzantémy – to jsou podle statistik nejoblíbenější květiny používané ke zkrášlení na českých zahrádkách u domů, chat či chalup. Nezáleží na tom, zda jde o květiny na záhonech či v truhlících. „Především muškáty jsou už dlouhou dobu u domácích pěstitelů květin v ČR stálicí číslo jedna,“ uvedl již v roce 2021 odborný web Chalupáři – Zahrádkáři.

Muškáty jsou z květin nejoblíbenější

V aktuálních vedrech se řada lidí ráda uchýlí právě na svou zahradu, zejména pokud tam má dostatek i zastíněných míst s posezením, nebo případně i bazén k „ošplouchnutí“. V horku je samozřejmě nutné kromě lidí a zvířat věnovat větší péči i květinám, zejména v oblasti dostatečné a pravidelné zálivky. Při tropických vedrech je nutné zalití minimálně jednou denně, podle odborníků je to nejlepší navečer těsně po západu slunce, tak aby vyčerpané rostliny mohly „pít“ celou noc, kdy je chladněji a voda se tak rychle nevypaří jako přes den. „Muškáty mají mnoho variant a drží si dlouhodobou oblibu možná i proto, že jsou trochu méně náročné na péči včetně zálivky. Přitom zároveň kvetou prakticky nepřetržitě od jara do podzimu, nejsou náročné na živiny a jsou ze své domoviny, subtropických oblastí, zvyklé i na velká horka, takže slunce je nespálí a bez vody vydrží třeba i dva až tři dny, není potřeba je zalévat úplně každý den,“ vysvětluje článek na uvedeném webu.

Miliony milovníků zahrádek

Lidé v ČR jsou obecně velcí milovníci zahrádek a zahradničení. Český zahrádkářský svaz má aktuálně kolem 150 tisíc členů, zapsaných v organizací, uvádějí údaje ve statistikách Národního zemědělského muzea. Zahrádkářů však ve skutečnosti bude několikanásobně více, protože většina z nich provozuje svůj koníček bez toho, že by musela být registrována v ČZS. Je to podobné třeba jako s milovníky turistiky – mnoho lidí se často rádo vydá na výšlap do přírody, ale jen určitý menší zlomek z nich jsou sportovci organizovaní v Klubu českých turistů.

Trojnásobek rozlohy Prahy – to je plocha se zahradami

Na území ČR je nyní kolem 2,6 milionu parcel se zahradami. Zahrady a zahrádky zaujímají celkovou plochu přes 166 tisíc hektarů. To je 1660 kilometrů čtverečných – více než trojnásobek rozlohy celého hlavního města Prahy. Na celkové rozloze celé České republiky zaujímají zahrady a zahrádky asi 2,5 % plochy. „Práci na zahrádkách, nebo alespoň pěstování rostlin na balkónech, se podle průzkumů pravidelně věnuje 73 % obyvatel ČR v dospělém věku. K nejčastější zelenině, které si Češi pěstují sami na zahrádkách, patří podle statistik okurky, rajčata, cibule a brambory, z ovoce to jsou jahody a jablka. Více než 93 % lidí má svou zahradu vyzdobenou i okrasnými květinami,“ uvádí Národní zemědělské muzeum. Pro pravidelné zalévání je podle jeho údajů důležité a výhodné zadržovat dešťovou vodu. „Ze střechy průměrné velikosti s plochou přes 200 metrů čtverečných se dá za celý rok zachytit až 120 tisíc litrů dešťové vody,“ dodávají údaje zemědělského muzea.

(ilustrační foto nahoře: květiny ve spalujícím žáru v tropických vedrech. Důležitá je zálivka hned po západu slunce. Foto Libor Želinský)