Listopadový dárek přírodě a lidem v obci: za dva víkendy přes 80 nových stromů v okolí Hříškova

Hříškov, Smolnice, Lounsko – Více než osm desítek nově vysazených stromů přibylo během listopadu v intravilánu Hříškova a také v jeho nejbližším okolí. Sportovci, rodiče, děti a mnoho dalších dobrovolníků přišlo přiložit ruku k dílu hned ve dvou víkendech za sebou. Díky tomu bude mít tato obec i okolní krajina ve východní části Lounska hezčí vzhled i příjemnější a zdravější životní prostředí.

Hřiště, centrum obce, silnice ke Smolnici…

„První víkend organizovali sázení členové sportovního klubu Hříškov, kteří umístili nové sazenice podél jižní a východní strany fotbalového hřiště. Připojili se k nim i rodiče a děti, které chodí do mysliveckého kroužku, a ti sázeli na předem vytipovaných plochách přímo v obci. O týden později o dalším víkendu proběhla ještě rozsáhlejší výsadba podél silnic směrem ke Smolnici a k Bedřichovicím, kde porostou nové aleje. Celkem bylo vysazeno 83 stromů, pomoci přišlo mnoho rodin a dobrovolníků nejen z Hříškova, ale i ze Smolnice. Všem bych chtěla moc poděkovat,“ uvedla starostka Hříškova Jana Kalašová.

Za dva roky přibylo už přes 130 stromů, všechny jsou listnáče

Výsadba nových stromů v okolí Hříškova probíhá už několik let, přispěla na ni i dotace ze státního programu Návrat alejí z fondu ministerstva životního prostředí. „Jenom nyní v listopadu naši pomocníci vysadili přes osmdesát stromů, za poslední dva roky už jich přibylo celkem 136. Všechny stromy najdou u nás nový domov a budou zkrášlovat okolí naší obce – a to je skvělé!“ dodala starostka. Všechny nové stromy jsou listnáče, u fotbalistů to nyní byly například javory, v centru Hříškova jírovce (lidovým označením známější spíš jako kaštany) a lípy, nové aleje u silnic budou tvořit zase ovocné dřeviny, zejména vysokokmenné jabloně a hrušně.

ČTĚTE TAKÉ: Práci s dětmi mám ráda, je to smysluplné, říká Petra. Ve Hříškově vede malé myslivce

ČTĚTE TAKÉ: V Lounech i Žatci přibývají nové stromy. Do sázení se zapojili sami obyvatelé

ČTĚTE TAKÉ: Duby, javory, lípy. Na břehu Ohře v Postoloprtech jsme pomáhali sázet desítky stromů

(na snímcích: dobrovolníci sázejí stromy v okolí Hříškova. Foto Jana Kalašová a Petra Vaňhová)