Mladší a štíhlejší nástupce v Postoloprtech už svítí. Je to první rozzářený vánoční strom ve městech okresu Louny

Postoloprty – V Postoloprtech už svítí velký vánoční smrk. Rozzářil se tam v sobotu večer (27.11.) jako první ze čtyř největších měst okresu Louny. I když strom letos stojí na trochu jiném místě než loni i v předchozích letech, udržel si jednu ze svých hlavních zajímavostí, jíž se město Postoloprty může chlubit: jejich vánoční strom je vždy živě rostoucí. Smrky na náměstích v Lounech, Žatci a Podbořanech, přivážené a vztyčené po předchozím pokácení na jiných místech, se přidají ke sváteční atmosféře dnes (28.11.), poprvé rozsvíceny tedy budou o první adventní neděli.

Zkáza rekordmana přišla s vichřicí Ignác

Město Postoloprty dlouhé roky využívalo k ozdobení jako vánoční strom mohutný smrk, který roste na okraji náměstí v sousedství budovy knihovny a kina. Tento jehličnan se dokonce před patnácti lety dostal i do knihy českých rekordů a zajímavostí jako nejvyšší živě rostoucí strom, který je při svátcích nazdoben a využíván jako vánoční symbol. Tehdy měřil přes dvacet metrů. Později se k fenoménu zdobení živých stromů začala hlásit i některá další menší česká města a obce, takže postoloprtský smrk o svůj rekord zase po nějaké době přišel, některé stromy byly vyšší. To by celkem asi ani tak nevadilo, ale horší rána v podobě přírodní síly postihla smrk letos v říjnu: silná vichřice Ignác zlámala mnoho jeho větví. Oslabený strom by nebyl schopen unést světelné řetězy a další výzdobu, a tak se pracovníci Služeb města Postoloprty ve spolupráci s vedením města museli porozhlédnout po kandidátovi na nějaké „náhradní řešení“.

Nový vánoční strom se povedl, píší lidé. U původního zůstal alespoň betlém

Nový smrk se jim nakonec podařilo najít v zámecké zahradě. Není to sice už přímo na náměstí, ale mladší a štíhlejší jehličnan roste jen o pár desítek metrů dál od svého původního předchůdce. Je to také v centru města, takže lidé na procházkách to nemají k zářícímu stromu a sváteční atmosféře nijak daleko. Od soboty už svítí a obyvatelům se líbí, někteří ho už stihli i pochválit na sociálních sítích. „Povedl se, moc děkujeme,“ napsala například Simona Blahová. „Nádherný, souměrný, moc povedený vánoční strom,“ přidal se i místostarosta města Karel Folber. Starosta Zdeněk Pištora zase doplnil, že u původního stromu, poškozeného po vichřici, přece jen nějaká vánoční výzdoba mohla zůstat – u jeho kmene je krásný nasvícený vánoční betlém, který vyrobily děti ze ZUŠ.

Města už druhý rok po sobě musela zrušit adventní trhy a kulturní programy

Města Louny, Žatec a Podbořany rozsvítí své vánoční stromy po setmění v neděli 28. listopadu. Původně měly na všech náměstích včetně Postoloprt probíhat i adventní slavnosti, spojené se staročeskými vánočními trhy a kulturním programem, ale tuto část musely radnice narychlo zrušit po čtvrtečním rozhodnutí vlády, která kvůli sílící epidemii celoplošně zakázala vánoční trhy a konzumaci jídla a pití na veřejnosti. Z plánovaných programů tak stejně jako loni zbývá jen tichá sváteční atmosféra a rozsvícení nazdobených stromů.

ČTĚTE TAKÉ: Smrk rekordman letos v Postoloprtech svítit nebude. Vichřice mu zlomila mnoho větví

ČTĚTE TAKÉ: Nová neobvyklá ozdoba v Žatci: obří adventní věnec za 200 tisíc korun

ČTĚTE TAKÉ: Vichřice Ignác řádila u zámku Stekník. V zahradě jsou polámané stromy, pro návštěvníky bude uzavřena

(na snímcích: nový vánoční strom v centru Postoloprt, město nyní zdobí smrk v zámecké zahradě. Foto Iveta Petřivalská – Služby města Postoloprt)