Vichřice řádila u zámku Stekník. Zahrada bude celý víkend pro návštěvníky uzavřena

Stekník, Krásný Dvůr – Čtvrteční vichřice spojená s bouří Ignatz, jak ji pojmenovali meterologové v Německu, shodila stovky stromů a způsobila kalamitní situaci na mnoha místech ČR. Největší škody způsobila hlavně ve středních Čechách. Živel řádil i v okrese Louny, řadu stromů nebo větví přerazil také v zámeckých parcích, například v Krásném Dvoře nebo Stekníku. Zahrada ve Stekníku u Žatce bude kvůli poškození pro návštěvníky nyní dokonce celý víkend uzavřena, u památky bude probíhat úklid a náprava škod.

Některé spadlé stromy pobořily i zídky a schody

„Na budově zámku došlo k poškození krytiny na dvou místech nad jižním křídlem a kaplí. V zahradách byla zbořena opěrná zeď následkem pádu stromu jírovce, v západní zahradě se zbortilo opukové zdivo a zábradlí na hlavním schodišti. Velké škody jsou také na vegetaci: vichr například zlomil více než stoletou višeň na horní terase, spadly větve jasanů, akátů, už zmíněný jírovec (který je v lidové terminologii známější jako kaštan, pozn. red.) a další dřeviny,“ popsala situaci na dotaz naší redakce kastelánka Státního zámku Stekník Jana Zajíčková.

O víkendu bude přístupný jen samotný zámek, zahrada nikoli

Vedení zámku ve spolupráci s Národním památkovým ústavem rozhodly o uzavření návštěvnického okruhu v zámecké zahradě. „Důvodem je havárie způsobená vichřicí. V sobotu 23. a v neděli 24. října proto bude zahrada pro návštěvníky uzavřena,“ informovali správci zámku. Samotný zámek s prohlídkami interiérů bude pro návštěvníky přístupný, v říjnu platí otevírací doba 10-15.30 hodin.

Zaměstnanci i dobrovolníci se hned pustili do práce na pomoc zámku

„Chtěla bych moc poděkovat zaměstnancům zámku, kteří ihned dorazili a ze všech sil se snažili odstranit havárie na objektu, tak abychom nemuseli v sobotu objekt uzavřít. Velké díky patří také panu Miroslavu Göblovi z Postoloprt, který přišel jako dobrovolný pomocník a zajistil opravy na střeše ve spolupráci se zaměstnanci. O víkendu bude zámek otevřen, ale s výjimkou zámecké zahrady, kde hrozí nebezpečí pádu větví a čeká nás tam ještě práce s odstraňováním havarijního stavu,“ dodala Jana Zajíčková.

V Krásném Dvoře mají s úklidem popadaných větví program na celou zimu

Vichřice ve čtvrtek řádila také v rozlehlém zámeckém parku v Krásném Dvoře u Podbořan. „Větví a dřeva spadlo hodně, s úklidem budeme mít plno práce snad přes celou zimu. Náš park je ale mnohem rozlehlejší než zahrada ve Stekníku a návštěvníci, pokud narazí na shozené větve, mají dost místa, kudy je mohou obejít, takže park pro veřejnost zavírat nebudeme. To by se mohlo změnit jen z bezpečnostních důvodů, pokud by se silná vichřice měla znovu vrátit, ale zatím předpovědi počasí takový vývoj nehlásí, takže park zůstane i přes víkend s největší pravděpodobností otevřen,“ uvedla na dotaz naší redakce Michaela Hofmanová, kastelánka Státního zámku Krásný Dvůr.

ČTĚTE TAKÉ: Silná bouře zbourala v Postoloprtech pod zámkem chmelnici. Škoda se odhaduje na půl milionu

ČTĚTE TAKÉ: Záchrana zámku v Postoloprtech: město převzalo klíče od svého nového majetku a může začít pečovat o památku

ČTĚTE TAKÉ: Turisté by měli letos vyznačit novou trasu mezi Žatcem a zámkem Stekník

(na snímcích: polámané stromy v zahradě zámku Stekník po říjnové vichřici. Foto: správa zámku)