Turisté by měli letos vyznačit novou trasu mezi Žatcem a zámkem Stekník

Ústecký kraj, Žatecko – Turisté připravují nové vyznačení trasy pro pěší výlety: směrovky a značky budou nově ukazovat cestu ze Žatce v lukách a polích kolem Ohře na oblíbený zámek Stekník. Nová turistická trasa měla být vyznačena už loni, ale Klub českých turistů potom kvůli dalším činnostem odložil „vymalování“ trasy v terénu až na letošní rok.

Loni značkaři v celém kraji obnovili skoro tisíc kilometrů tras pro výlety

Informoval o tom Václav Nič z Klubu českých turistů Ústeckého kraje, vedoucí krajského týmu značkařů. Značkaři podle něj v celém Ústeckém kraji loni obnovili značení na 978 kilometrech pěších turistických tras. Kromě „malování“ samotných značek na kmeny stromů, skály, rohy budov nebo jiné prvky vyvěsili také 400 nových směrovek. Někde vyznačili i úplně nové trasy, například na Děčínsku, Ústecku, Teplicku i v dalších lokalitách.

Značení se kontroluje přibližně jednou za tři roky

Turistické značení se kontroluje na každé jednotlivé trase přibližně jednou za tři roky. V případě nutnosti ho značkaři co nejdříve obnoví. „Někdy strom se značkou nebo směrovník či směrovky poškodí lesní technika, někdy zapracují deště, ostré slunce nebo jiné faktory. Značka třeba na skále může také zarůst novou vegetací. Úkolem značkařů je všechny tyto změny včas najít a značení opravit,“ vysvětlil Václav Nič.

V celé ČR se o trasy stará asi 1500 značkařů

V celé České republice je v současnosti vyznačeno kolem 40 tisíc kilometrů tras pro pěší turistiku. V krajině ČR je také instalováno více než 60 tisíc plastových směrovek a tabulek. Samotné značky na stromech a jiných místech v terénu bez textových informací už ani nikdo nedokáže spočítat. O pravidelnou obnovu značení se stará přibližně 1500 lidí. „Jsou to takzvaní značkaři a působí při pobočkách Klubu českých turistů v jednotlivých regionech. V terénu vyznačují cesty a pak se i starají o údržbu systému značení, aby usnadnili orientaci většině běžných turistů a výletníků,“ vysvětlil už v roce 2016 při besedě s lidmi v knihovně v Žatci Jan Křivanec, vedoucí značkař Klubu českých turistů.

Klub českých turistů má více než 30 tisíc registrovaných členů

Značkaři svou práci dělají bez nároku na odměnu, je to dobrovolná činnost. Klub českých turistů má v celé zemi kolem 33 tisíc registrovaných členů. V Ústeckém kraji je jich asi 2,5 tisíce. V okrese Louny působí aktivní pobočky KČT v Lounech, Žatci a Podbořanech.

ČTĚTE TAKÉ: Výlety budou příjemnější. Lesáci obnoví v krajině více než 300 studánek, přidají přístřešky i lavičky

ČTĚTE TAKÉ: Tip na výlet: majestátní kaple ukrytá v lesích. Vedle ní kdysi bydlel i poustevník

ČTĚTE TAKÉ: Tip na výlet: strmý hrad Košťálov – husité, Mácha, symbol Středohoří

(na snímcích: značkaři v Ústeckém kraji při práci. Foto Václav Nič)