Výlety budou příjemnější. Lesáci obnoví v krajině více než 300 studánek, přidají přístřešky i lavičky

Lounsko, Žatecko – Také už se těšíte, až se nekonečná šedivá mlha rozpustí, vykoukne sluníčko, začne pěkné teplé jaro, skončí všechna covidová omezení a vydáte se na „normální“ pohodový odpočinkový výlet do lesa? A na stezkách ve stínu mezi stromy by letos mělo být ještě příjemněji. Pracovníci Lesů ČR se totiž během tohoto roku chystají obnovit v celé zemi více než tři sta lesních studánek a pramenů, především vylepšit jejich okolí, tak aby lidé na výletech u nich mohli odpočívat v pěkném prostředí.

Pětiletý program s investicí 130 milionů

Obnova studánek a pramenů v českých a moravských lesích spadá do programu Lesy pro život. Program je vyhlášen na pět let – až do roku 2025. „Do údržby lesních přístřešků, altánů i laviček, tedy turistické infrastruktury a lesního inventáře, který využívají turisté, rodiny a další návštěvníci lesa, státní podnik Lesy ČR během pěti let investuje 130 milionů korun. Další prostředky plánuje získat z dotačních programů,“ uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Stříšky, lavičky, čisté okolí…

U nově vytipovaných studánek a pramenů, kde ještě tyto prvky nejsou, připevní lesáci stříšky, aby chránily vodní hladinu, celé místo vyčistí, přidají lavičky k posezení. „Chtěli bychom, aby si lidé letošní rok nespojovali jen s omezeními a covidem, ale aby vzpomínali i na společné výlety do české přírody. Proto obnovíme tři stovky studánek a pramenů, které se stanou turistickými cíli i místy odpočinku rodin a přátel uprostřed lesů,“ vysvětlil generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Řada studánek je i na Lounsku, Žatecku a Podbořansku

Zajímavé prameny a studánky se dají najít i při procházkách po lesních stezkách v okrese Louny. „Na Lounsku asi kilometr za Hvížďalkou je studánka U Habru. Podle některých tvrzení má její voda prý léčivé účinky. Na Žatecku je pěkným místem k návštěvě Fořtova studánka u Velké Černoci. Na Podbořansku je možné navštívit zase studánku u lesní cesty Lipovka nedaleko hájenky na Kružíně, nebo také studánku Bílenec u tzv. Zámecké cesty poblíž Lubence,“ popsal už v roce 2010 v odborném časopise Lesu zdar autor článku, znalec lesa a přírody František Havlíček.

ČTĚTE TAKÉ: Pojď za mnou, kde jsi? Takhle to nevyfotíš. Lesáci řežou vánoční stromky

ČTĚTE TAKÉ: Jabloně, třešně, ale i duby a lípy. Více než stovka mladých stromů, které vytvoří novou alej, už je zasazená v zemi

ČTĚTE TAKÉ: Milovník přírody a krajiny ze Žatce nachodí každý rok tisíc kilometrů. Často ho doprovází i desetiletý syn

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)