Příroda, stavby, podoba pro příští generace. Rád jsem pomohl s fotkami do kalendáře, říká Petr Marek ze Žiželic

Žiželice – Nejen města připravují pro své obyvatele či návštěvníky před závěrem roku zajímavé suvenýry v podobě kalendářů pro příští letopočet. Kalendář s fotkami či jinými motivy ze své lokality a okolí vydávají také některé obce, mezi nimi například Žiželice. Obec nechala vyrobit stolní kalendář s fotografiemi Petra Marka. Kdo chce, může si ho koupit na obecním úřadě, a kdo dobře třídil odpad, ten ho dokonce dostane bezplatně jako dárek.

Šestadvacet snímků, každý na dva týdny

„Do kalendáře bylo vybráno a zařazeno 26 snímků, které jsem pořídil v Žiželicích a jejich místních částech. Jsem rád, že jsem dostal důvěru od vedení obce a že se jim moje fotky líbí,“ uvedl na dotaz naší redakce Petr Marek (35), jehož velkým koníčkem je fotografování. „Fotím přírodu, zvířata, ale i třeba motorová vozidla, techniku, různé stroje, nebo také krajinu a další zážitky při cestování, prostě vše, co mě baví. S obecním úřadem spolupracuji i v dalších oblastech, pro obec fotím například kulturní a společenské akce, stavební zásahy, opravy nebo některé různé další dění v Žiželicích, Hořeticích, Stroupči a okolí. Fotky jsou potom publikovány na webu obce i na sociálních sítích,“ vysvětlil Petr Marek.

Podoba místa pro budoucí generace

Autor snímků pracuje jako strážný u firmy v průmyslové zóně Triangle a v Žiželicích působí řadu let i jako člen Sboru dobrovolných hasičů – v současnosti u hasičů zastává post starosty. „Fotit jsem začal v roce 2014. Chtěl bych, aby mé snímky posloužily dalším lidem v Žiželicích a okolí, aby se jim líbily, aby třeba i zaznamenaly současnou podobu obce a regionu pro budoucí generace,“ uvedl Petr Marek.

Kdo dobře třídil, bude mít kalendář jako dárek

Kdo má zájem o kalendář, ať už pro sebe nebo třeba jako vánoční dárek pro někoho dalšího, může ho koupit na obecním úřadě. Cena je 100 korun. A někteří lidé ho dokonce dostanou bezplatně jako dar od obce za skvělé třídění odpadů. „Všem našim obyvatelům, kteří se během roku zapojili do rozšířeného třídění odpadů včetně shromažďování do pytlů, dáme tento kalendář jako dárek a naše poděkování. Zároveň bych chtěla poděkovat i Petru Markovi za pěkné fotky,“ uvedla starostka Žiželic Helena Makuková.

ČTĚTE TAKÉ: Léto nebo zima? Obojí je prima! Jubilantka ze Žiželic plete ponožky a píše vtipné básničky

ČTĚTE TAKÉ: Skvělá duševní hygiena, nádherný klid v přírodě, říká žatecký voják, který rád fotí ptáky u Ohře

ČTĚTE TAKÉ: Pár telefonátů a pak už mě pustili, směje se fotografka z Podbořan. Jedna z mála, kdo nafotil vojáky ve vznikajícím filmu podle slavného příběhu Na západní frontě klid

(na snímcích: nový kalendář obce Žiželice a dole dvě fotografie z obce se zimními motivy. Foto: Petr Marek a obec Žiželice)