Ukliďme Česko. Pohromadě být nemůžeme, ale přírodě stejně chceme pomoci. Dobrovolníci se znovu zapojí i v okrese Louny

Lounsko, Žatecko – Každý, komu vadí odpadky, špína a nepořádek v přírodě, ať už se tam dostaly jakkoli, a chtěl by životnímu prostředí pomoci, se může i letos zapojit do „očistné akce“ dobrovolníků s názvem Ukliďme Česko. Stejně jako loni na jaře i letos zatím přetrvává složitá epidemiologická situace a s ní související zákazy shromažďování. Pořadatelé z celostátního občanského spolku Ukliďme Česko přesto „na dálku“ organizují úklidy. Při dodržení určitých podmínek se i letos může do úklidu přírody ve svém okolí zapojit každý zájemce. Hlavní termín jarního úklidu je přitom už za dva týdny, spolek ho vyhlásil na 27. březen.

Uklízet se dá jen individuální formou nebo jako „rodinná výprava“

„Situace pro pořádání akcí se setkáváním lidí samozřejmě rozhodně není příznivá. My se ale nevzdáváme, chceme přírodě pomoci stejně jako každý rok. Jedinou oficiální možností, jak uklidit Česko, a zároveň dodržet všechna vládní opatření proti šíření epidemie Covid-19, tak zůstávají individuální či rodinné akce. A právě úklidy v této formě teď podporujeme,“ uvedl Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko.

Dva hlavní termíny: 27. březen a 18. září

Sdružení už dříve vyhlásilo hlavní termíny pro jarní a podzimní úklidy v roce 2021. Jarním termínem je sobota 27. března, podzimním pak rovněž sobota 18. září. Tyto termíny jsou ale jen „orientační“, pořadatelé a dobrovolníci v jednotlivých lokalitách v ČR se mohou do úklidu pustit kdykoli, tedy i v jiných dnech a týdnech během jara či podzimu, kdy probíhá úklidů nejvíce.

Pomocníkem mají být pytlomaty a systém: vezmeš pytel a jdeš sbírat, s nikým dalším se nezastavuješ

Letošním pomocníkem v nové situaci jsou tzv. „pytlomaty“, stojany s igelitovými pytli na uložení vysbíraných odpadků, které budou v dohodnuté dny připraveny v lokalitách vytipovaných k úklidu. Každý dobrovolník si ze stojanu vezme pytel a vydá se do terénu sbírat nepořádek, aniž by se setkával s ostatními účastníky. Tím budou dodržena uvedená vládní opatření. „Míst s pytlomaty v celé České republice už máme připravených více než 550, všichni zájemci je mohou najít na mapě na stránkách Ukliďme Česko,“ vysvětlil Miroslav Kubásek.

V ČR se bude na jaře uklízet na více než 800 místech, z okresu Louny se jich zaregistrovalo zatím dvanáct

V neděli 14. března, dva týdny před hlavním jarním termínem akce Ukliďme Česko, se v celé ČR k akci zaregistrovalo již více než 840 místních pořadatelů v jednotlivých lokalitách. Uklízet se bude na nejméně dvanácti místech v okrese Louny. Chystaný úklid ve svém okolí oznámili na jarní dny dobrovolníci v Bitozevsi, Černochově, Hřivčicích, Libčevsi, Libořicích, Lounech, Pátku, Peruci, Radonicích, Stradonicích, Telcích, dokonce i na jednom místě průmyslové zóny Triangle u Žatce.

(Snímek nahoře: dobrovolníci v okolí Žatce při akci Ukliďme Česko na jaře roku 2017, foto: Městský úřad Žatec – Tomáš Trégl. Snímek dole: takhle mají vypadat pytlomaty, výrazná pomůcka pro letošní úklid, aby byla dodržena podmínka neshromažďovat se, foto: občanský spolek Ukliďme Česko)

ČTĚTE TAKÉ: Výlety budou příjemnější. Lesáci obnoví v krajině více než 300 studánek, přidají přístřešky i lavičky

ČTĚTE TAKÉ: Jabloně, třešně, ale i duby a lípy. Více než stovka mladých stromů, které vytvoří novou alej, už je zasazená v zemi

ČTĚTE TAKÉ: Duby, javory, lípy. Na břehu Ohře jsme pomáhali vysadit desítky stromů