Kluziště v Žatci otevírá v sobotu, v Podbořanech už bruslaři jezdí dva týdny. Pozor – limit je teď šest lidí

Žatec, Podbořany – Od soboty 19. prosince mohou zájemci znovu chodit bruslit na kluziště na náměstí Svobody v Žatci. Kluziště otevře hned brzy ráno. Naposledy na něm bruslaři jezdili letos na začátku března, potom mobilní ledová plocha putovala „do skladu“. Teď už je na náměstí znovu a od víkendu zahájí již svou šestou sezonu.

Šest lidí je maximum, kiosek zůstane uzavřený

Ta letošní ovšem bude dost netypická, přinejmenším při svém startu. Bude totiž nutné dodržovat aktuálně platná bezpečnostní opatření proti šíření koronaviru, která určuje vláda. „Z nich vyplývá například to, že v jednom okamžiku na ledové ploše bude moci bruslit jen maximálně šest lidí. Na dodržování pravidel bude dohlížet správce. Zároveň oproti jiným sezonám nebude u kluziště otevřený alespoň teď v první fázi žádný stánek s občerstvením, aby se u něj lidé neshlukovali a aby nekonzumovali jídlo a nápoje na veřejnosti, což vládní opatření také nepovolují,“ upřesnil místostarosta Žatce Jaroslav Špička. Pokud se situace kolem epidemie v budoucnu zlepší a vláda svá opatření zmírní, například v lednu či únoru, pak by se případně mohl i kiosek znovu otevřít, ale v současnosti to možné není, dodal místostarosta.

Pod ledem je šedesát tun štěrku

Mobilní kluziště v Žatci je v majetku města. To ho mělo v prvních dvou sezonách v pronájmu a díky velkému zájmu návštěvníků o bruslení se ho radnice později rozhodla koupit. Pracovníci technické správy města a odborné firmy začali stavět ledovou plochu na začátku prosince. Teď bude k dispozici pro děti i dospělé na náměstí skoro po celou zimu, zase až do začátku března. „Pod vlastní kluziště jsme museli před jeho stavbou podsypat šedesát tun štěrku, abychom zarovnali podkladovou plochu na náměstí, která je směrem ke knihovně mírně svažitá,“ prozradil jednu ze zajímavostí Andrej Grežo, jednatel Technické správy města Žatce.

Z padesáti návštěvníků klesl limit na šest

Bruslaři se mohou letos poprvé projíždět také na nové ledové ploše v Podbořanech, která vznikla v areálu městského koupaliště. Mobilní kluziště má podobné rozměry jako v Žatci a i na něm platí aktuální bezpečnostní opatření proti covid-19. Pro zájemce o bruslení je k dispozici od 5. prosince. Tehdy ještě byl mírnější limit 50 návštěvníků, ale teď se vládní pravidla (od pátku 18. prosince) zase zpřísnila. „I u nás samozřejmě teď platí limit maximálně šesti lidí v jednom okamžiku na ledové ploše. Dohlížejí na to správci,“ uvedl Petr Ulke, hlavní správce kluziště.

V Podbořanech se bruslaři budou střídat po hodině, mohou si i předem rezervovat čas

V Podbořanech zavedli systém střídání skupin bruslařů po hodině, aby se na led během dne mohlo dostat co nejvíce zájemců a aby měli možnost se vyměnit. Lidé si mohou předem rezervovat i určitý čas, kdy by si chtěli jít zabruslit. Pobyt na kluzišti v určitém konkrétním termínu podle data a hodiny si mohou zarezervovat díky novému elektronickému systému na webových stránkách radnice. Systém přijímá rezervace od data 24. 12. a funguje už teď. Ve dnech před tímto datem je třeba dohodnout se na místě se správci či trefit správný okamžik, kdy je na ledě „volno“.

ČTĚTE TAKÉ: Chladící zařízení běží naplno. V Podbořanech se vyrábí led, první bruslaři budou jezdit o víkendu

ČTĚTE TAKÉ: Lidé v Podbořanech budou v zimě moci bruslit na novém kluzišti. Dodá ho firma z Chocně

Na snímcích: bruslaři v Podbořanech letos při zahájení (tři fotografie) a minulý rok v Žatci (jedna fotka úplně dole).