Šikovná Pavla založila petici a přispěla ke stavbě kruháku v Žatci. A pak – odstěhovala se do Zlína

Žatec – Pavla Moučková (26), sympatická mladá žena s dlouhými vlasy a jemným úsměvem, pracuje jako učitelka v mateřské škole ve Zlíně. Přes den se věnuje péči o děti ve své práci, odpoledne pak manželovi a rodině, protože je to čerstvě vdaná mladá paní. Ještě loni měla dívčí příjmení Nováková, bydlela v Žatci, a právě ona v létě 2019 rozjela občanskou petici požadující přestavbu dvou křižovatek ve městě na kruhové objezdy, aby se zvýšila bezpečnost všech účastníků provozu.

Petici podepsalo přes tisíc lidí, kruhák už funguje

Petici nakonec podepsalo více než tisíc lidí a první z křižovatek – ulice Osvoboditelů a Plzeňská – se dočkala změny provozu tento týden. Kruhový objezd, vytvořený z mobilních položených betonových bloků, je zatím prezentován jen jako provizorní přibližně na půl roku, ale město prosazuje záměr, aby místo bylo později přestavěno už natrvalo na okružní křižovatku.

Věci sleduji na dálku a mám radost

„Z toho, že se věci na křižovatce pohnuly, mám samozřejmě radost. I když už v Žatci nebydlím, záležitost pořád sleduji na dálku. I po odevzdání petice jsem během uplynulého asi půl roku několikrát komunikovala na téma křižovatky se starostkou Žatce i s Ředitelstvím silnic a dálnic. Psali jsme si dopisy. Paní starostka mi jednou i podrobně odpověděla a byla velmi vstřícná,“ uvedla na dotaz naší redakce Pavla Moučková.

Jsem ráda za pozitivní ohlasy lidí

 „Jsem moc ráda, že na křižovatce už je kruhový objezd a že k tomu třeba i naše petice trošku pomohla. Mám radost i z mnoha pozitivních reakcí lidí, které vidím hlavně na sociálních sítích,“ popsala své dojmy. Do Žatce za širší rodinou se chystá přijet nyní na nadcházející vánoční svátky a při té příležitosti si prý i prohlédne novou podobu křižovatky, o jejíž přestavbu a vyšší bezpečnost žádala v petici.

Současnou přestavbu zaplatilo město

O stavbě provizorního kruhového objezdu rozhodla rada města na konci listopadu. Záměr schválila i Policie ČR. Náklady na vytvoření současného objezdu zaplatila žatecká radnice, budoucí přestavbu křižovatky na trvalý okružní systém už by mělo zajistit Ředitelství silnic a dálnic, které je správcem komunikace Most – Žatec – Plzeň, na níž křižovatka leží.

ČTĚTE TAKÉ: V Žatci u výjezdu na Most začne vznikat provizorní kruhová křižovatka. Město se bude snažit, aby zůstala natrvalo

(na snímcích – Pavla Moučková, iniciátorka loňské petice občanů za přestavbu křižovatek v Žatci, aby byly bezpečnější, a současná podoba provizorního kruhového objezdu na křižovatce Plzeňská – Osvoboditelů. Foto: Město Žatec – Tomáš Kassal a archiv Pavly Moučkové)