U nás volíme jinak, Mirek Dušín versus ďábel a chlumčanská remíza – pár zajímavostí a dojmů z uplynulých voleb

Okres Louny, ČR – Zatímco v prvním kole volby byl rozdíl mezi oběma postupujícími „finalisty“ v celé ČR jen asi o 22 tisíc hlasů více ve prospěch Petra Pavla, teď už byl jeho náskok drtivý. Petr Pavel převálcoval svého konkurenta Andreje Babiše v rozhodujícím druhém kole skoro o milion obdržených hlasů a v březnu se stane novým úřadujícím prezidentem České republiky. Všechny důležité věci kolem výsledků voleb jsou už od sobotního podvečera všeobecně známy, podívejme se nyní na pár faktických údajů, zajímavostí a dojmů – nejen z okresu Louny.

ČR: Pavel vs. Babiš 58:41. Okres Louny: Babiš vs. Pavel 58:41

Tak předně: okres Louny rozhodně nejde „se stádem“ a v mnoha ohledech se vymyká výsledkům a přáním, která projevili lidé ve zbytku republiky. Kdyby se volby konaly jen v našem regionu, oba pánové by si své role prohodili. Dokonce i skoro s totožným procentním ziskem, jen v opačném pořadí. Na Hrad by zamířil Andrej Babiš po zisku 58,56 % hlasů, Petr Pavel skončil v okrese Louny druhý se ziskem 41,43 % hlasů. Celostátně to ovšem dopadlo 58,32 : 41,67 ve prospěch Petra Pavla.

Babiš vyhrál v okrese už v prvním kole, z Lounska „by šel“ hned po něm na Hrad

Úspěch Andreje Babiše v okrese Louny přitom není nic nového. Už před dvěma týdny volby v našem regionu rovněž vyhrál. Jeho zisk byl tehdy již v prvním kole voleb přes padesát procent. Kdyby to takto bylo celostátně, druhé kolo hlasování už by se ani nekonalo a na Hrad by šel rovnou právě Babiš. Oblibu si drží Babiš i u lidí v celém našem Ústeckém kraji jako vyšším územněsprávním celku. I jeho výsledky jsou jiné než ve zbytku republiky a lidé z našeho kraje s celkem sedmi okresy by určili prezidentem Andreje Babiše. Takové kraje jsou v ČR ještě dva, Karlovarský a Moravskoslezský, avšak ve zbylých jedenácti a také v hlavním městě Praze vyhrál Petr Pavel, a tak se prezidentem podle přání většiny lidí v ČR stane právě on.

Jeden milovaný, druhý zatracovaný – i v podání médií

U uplynulých voleb mě osobně překvapil výrazný nepoměr při vykreslování jednotlivých kandidátů, zvláště pak v období před finálním druhým kolem hlasování. Zatímco jeden byl neustále prezentován jako moudrý, klidný a vždy bezchybný „Mirek Dušín“, druhý se stal pomalu ďáblem, u nějž se čeká na každou chybičku, po níž by mohlo ihned následovat hysterické ječení okolí, a kterému divže ještě během samotné kampaně nenarostly rohy a ocas. Chápu, že na sociální sítě si může psát kdokoli cokoli, ale divil jsem se tomu, že se do tohoto trendu zapojila i většina novinářů a redakcí i v respektovaných médiích a skoro nikdo z nich se nesnažil na věci i na popisování kandidujících soupeřů dívat s nějakým objektivním nadhledem a přístupem. O to víc z mého osobního i profesního pohledu na mě jako balzám na duši působilo, když jsem přece jen narazil na článek, který se tomuto líbivému „plutí s proudem“ podle nálad veřejnosti vymykal a dokázal oba kandidáty zhodnotit nestranně a bez emocí. Vyšel na serveru Aktuálně.cz a přečíst si ho můžete ZDE, hned sami uvidíte ten rozdíl.

V Chlumčanech byla naprostá plichta. Ještě že nemusí být třetí kolo!

A když už jsme u těch srovnávaček, kuriozit, dojmů a volebních perliček: jeden z nejzajímavějších výsledků ve druhém kole nyní předvedli lidé v Chlumčanech u Loun. Petr Pavel tam dostal od voličů 169 hlasů a Andrej Babiš rovněž 169. Kdyby to takto bylo celostátně, co by bylo dál? Třetí kolo? Uf uf, probůh, jen to už ne! Přeji nám všem příjemný odpočinek od náročných volebních dní a novému prezidentovi, ať se mu na Hradě daří. Stejně tak hodně zdraví a úspěchů i všem ostatním osmi kandidátům, kteří to letos „zkusili“.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Volby jen v okrese Louny: tady už by bylo rozhodnuto, prezident by šel na Hrad po prvním kole. Překvapil vysoký počet neplatných hlasů

ČTĚTE TAKÉ: Kdy zajít k volbám – v pátek, nebo v sobotu? Tohle rozhodování už dlouho trvat nebude, od roku 2026 se bude volit již jen jeden den