Promrzlý papoušek seděl na větvi u Ohře. Pomáhali mu lidé z Postoloprt i z druhého konce republiky

Postoloprty – Promrzlý urostlý červený papoušek seděl na stromě u řeky v Postoloprtech v lednové zimě přibližně dva dny, než se ho podařilo odchytit a nakonec se dostal v pořádku ke svému chovateli. Majiteli původně uletěl, ale pták pocházející z teplých krajů nebyl moc přivyklý na českou zimu, a tak mu postupně docházely síly a ztuhle seděl na břehu Ohře poblíž figuríny vodníka, která tam je jako ozdoba od předloňského léta.

Odezva byla rychlá

Neobvyklého ptáka choulícího se v zimní krajině si jako první všimla Julie Canini, která byla u řeky na procházce. Papouška ve větvích vyfotila – a pak už se ukázala síla sociálních sítí. „Nepostrádá někdo papouška aru? Sedí na stromě u řeky u vodníka,“ napsala Julie kolem poledne svou výzvu i s fotkou do skupiny pro obyvatele Postoloprt a okolí a odezva byla rychlá. Lidé začali informace sdílet i komentovat a týž den v podvečer už byl papoušek odchycený a mířil k majiteli.

Odchyt se povedl

Odchyt provedli Miroslav Skokan a Jan Havránek, kteří po výzvě lidí přijeli z Chomutovska. S podobnými zásahy už mají zkušenosti. „Byl to náš už třetí odchycený papoušek, byla to ara zelenokřídlá. Byla celá promrzlá, hladová, zesláblá. Odchyt se nám povedl. Papoušek měl čip, ve spolupráci s městskou policií jsme tedy ověřili majitele a zvíře mu pak předali. Podle jeho vyjádření byl venku od předchozího dne, kdy uletěl,“ popsal Miroslav Skokan. „Jste úžasní, že jste papouška zachránili a neskončil jako oběť mrazu nebo dravců,“ pochválila mladé muže za úspěšný zásah v komentáři na sociální síti Petra Fořtová.

Majitele pomohla najít i paní z Olomoucka

Majitele pomohla najít i Drahoslava Žerníčková, která přitom bydlí v Moravičanech u Olomouce, což je asi 300 kilometrů od Postoloprt. „Nezdá se mi, že bych udělala něco výjimečného. Byla to jen souhra náhod. Lidé přímo na místě udělali mnohem víc práce,“ popsala skromně na dotaz naší redakce Drahoslava. „Příspěvek jsem viděla v jedné skupině na Facebooku, a protože sama chovám papoušky a o tuto tematiku se zajímám, nasdílela jsem ho do naší chovatelské skupiny Papoušci a jejich svět, kde se sdružují lidé z celé ČR. Pak mě kontaktoval majitel, kterému papoušek uletěl, a ptal se, kde přesně se teď nachází. Spojila jsem se ještě s další svou kamarádkou, slečnou Radkou Fejfarovou, která tyto ary chová a žije relativně blízko Postoloprt, a ona pak pomohla zorganizovat odchyt, který zajistil její přítel. Zároveň se i oni spojili s majitelem. Jsem ráda, že vše dobře dopadlo,“ vysvětlila pro naši redakci Drahoslava Žerníčková.

Papoušci jsou inteligentní na opakování slov – ale i jinak

Velcí papoušci jsou podle ní velmi inteligentní zvířata a dokáží se někdy dostat „na svobodu“ i sami, což ale v českých podmínkách pro ně samozřejmě může být velmi problematické. „Jejich inteligence, která se projevuje i třeba známým napodobováním mluvených slov, která slyší, je na jedné straně fascinující, na druhé straně však může být i pro ně nebezpečná. Papoušek dokáže velmi rychle využít chviličky nepozornosti, uvolnit karabinu, dokonce i otevřít voliéru. Majitelé rozhodně musí velkou pozornost věnovat zabezpečení,“ uvedla paní Drahoslava, která papoušky chová podle svých slov tři roky, jinak se věnuje také například chovu želv.

Rychlý zásah v zimě

V Postoloprtech a okolí to není poprvé, kdy majitelům uletěli exotičtí ptáci a lidé pak s jejich hledáním pomáhali šířením informací na sociálních sítích. V dubnu 2019 se chytali papoušci ve Rvenicích a v létě 2021 zase uletěli další opeřenci z Postoloprt směrem na Vrbku. Teď šlo ale o případ, kdy se teplomilný pták dostal ven uprostřed zimy, a tak tím spíš je skvělé, že se podařilo zorganizovat potřebný rychlý zásah a příběh měl šťastný konec.

ČTĚTE TAKÉ: Urostlý vodník s fajfkou hlídá řeku v Postoloprtech

ČTĚTE TAKÉ: Duby, javory, lípy. Na břehu Ohře v Postoloprtech jsme pomáhali vysadit desítky stromů

ČTĚTE TAKÉ: Úspěšné dívky Ivana a Karolína z Postoloprt: jejich dílo věnované Karlu Čapkovi ozdobilo výstavu v Paříži

ČTĚTE TAKÉ: Šťastný konec: zmatené vystrašené štěně běhalo na okraji Podbořan. Teď od nového roku už má nový domov u rodiny ve Vroutku

(na snímcích: promrzlý červený papoušek na stromě u řeky poblíž Postoloprt a později krátce po úspěšném odchytu. Foto Julie Canini a Miroslav Skokan)