Snaha o úspory za světlo: do velké akce se pustí i město Žatec, jen letos nechá vyměnit 400 svítidel v ulicích

Žatec – Města se pouštějí do úsporných programů nebo investic v oblasti sítí veřejného osvětlení, aby dosáhla snížení plateb za elektřinu v době stále strmě rostoucích cen za energie. Už v závěru loňského roku výměnu svítidel naplánovali v Postoloprtech, v Lounech zase přijali režim pro zkrácení doby svícení v ulicích a omezení osvětlování památek jen na určité dny v týdnu. Teď se do velké rekonstrukce svého osvětlení chystá pustit také město Žatec, které jen letos plánuje vyměnit asi čtyři stovky nových svítidel, díky čemuž má dojít k roční úspoře skoro půl milionu korun.

Na každou lampu půjde LED svítidlo

Informoval o tom Tomáš Kassal, pracovník Městského úřadu Žatec pro tisk a komunikaci. „Na letošní rok je připravena první etapa rekonstrukce sítě veřejného osvětlení. V průběhu roku v jejím rámci proběhne modernizace 396 lamp veřejného osvětlení. Na každou lampu přijde nové moderní a úsporné LED svítidlo namísto dosavadní sodíkové výbojky. Tato výměna přinese oproti současnosti snížení spotřeby elektřiny pro veřejné osvětlení přibližně o 66 %. Vycházíme-li ze současných cen, městu by to mělo každý rok ušetřit 470 tisíc korun,“ vysvětlil Tomáš Kassal.

Celkem budou čtyři etapy a náklady až 50 milionů

Podle něj se letos budou měnit svítidla hlavně na sídlištích v jižních částech města a také v oblasti v okolí Kauflandu. Další etapy budou následovat v příštích letech. Čtyři sta lamp, to je totiž jen zlomek z celkového počtu – celkem jich je v Žatci kolem tří tisíc a postupně mají být vyměněny ve čtyřech etapách. „Jenom letošní první etapa této rekonstrukce sítě osvětlení má stát kolem deseti milionů korun. Celá kompletní výměna se potom odhaduje až na částku kolem 50 milionů. Město by ji mělo dokončit v roce 2026,“ upřesnil Tomáš Kassal.

Městu pomohou peníze z různých dotačních programů

Až bude dokončena celá uvedená výměna přibližně tří tisícovek lamp, město Žatec pak každý rok „ušetří“ oproti současnosti 2,5 milionu korun ročních výdajů na spotřebu elektřiny pro veřejné osvětlení. Cena vstupní investice je ovšem také vysoká, a tak by se náklady vrátily až zhruba za 20 let. Město ovšem neplatí celou částku na rekonstrukci sítě veřejného osvětlení ze svého rozpočtu, ale na velkou část získá příspěvek od státu či kraje z různých dotací určených na podporu dosažení energetických úspor a snížení zátěže pro životní prostředí. Například na letošní první „desetimilionovou“ etapu dostane město Žatec dotaci přes 4 miliony korun od ministerstva průmyslu a obchodu a pro zbytek nákladů využije radnice projekt tzv. kotlíkové dotace.

(ilustrační foto nahoře: Žatec v noci – oblast náměstí Prokopa Velikého. Foto Jan Klimeš)

ČTĚTE TAKÉ: Památky v Lounech na začátku ledna zhasnou. Město se pustí do rozsáhlého programu s cílem snížit spotřebu elektřiny

ČTĚTE TAKÉ: V Postoloprtech vymění svítidla na stožárech a skoro 500 žárovek v ulicích. Cílem je úspora za elektřinu

ČTĚTE TAKÉ: V Žatci se začíná stavět druhá prodejna řetězce Norma. Vznikne u křižovatky s odbočkou na Bezděkov