Památky v Lounech na začátku ledna zhasnou. Město se pustí do rozsáhlého programu s cílem snížit spotřebu elektřiny

Louny – Město Louny se chystá pustit do rozsáhlého programu směřujícího k úsporám spotřeby elektřiny při svícení ve veřejném prostoru, například u památek či na ulicích. Památky například budou osvětleny jen v určitých dnech v týdnu. Lampy veřejného osvětlení na ulicích se zase budou později rozsvěcovat a o něco dříve zhasínat než dosud. Město zároveň se chystá zřídit na radnici i nové pracovní místo – tzv. energetického manažera, který bude odpovídat za co nejefektivnější, a přitom úsporné nakládání se spotřebou elektřiny a dalších energií, jejichž cena v posledních letech značně stoupla.

Památky budou nasvícené jen o víkendech a svátcích

Rozhodla o tom rada města nyní v prosinci krátce před uplynulými vánočními svátky. Od 7. ledna podle usnesení radních bude ve městě vypnuto slavnostní nasvícení všech známých památek a historických budov, například kostelů sv. Mikuláše a sv. Petra a Pavla, Barokního špitálu, městských hradeb, knihovny, divadla či radnice. „Chystá se modernizace elektrického rozvaděče na Mírovém náměstí, která pak umožní nižší spotřebu. Následně budou vybrané památky slavnostně osvětlovány vždy pouze od pátku do neděle a dále při různých mimořádných příležitostech, například významných výročích nebo státních svátcích,“ shrnul z usnesení rady města Milan Rychtařík, starosta Loun.

Lampy v ulicích se budou později rozsvěcet a dříve zhasínat

Radní také uložili, aby odbor správy majetku zajistil pozdější rozsvěcování lamp veřejného osvětlení při nastupujícím večeru a naopak trochu dřívější zhasínání lamp brzy ráno. „Ráno se budou lampy v Lounech zhasínat o 20 minut dříve než dosud a večer či v noci se zapnou o 40 minut později,“ popisuje představu radních usnesení rady města. Všechny změny předtím už na začátku prosince navrhla komise pro energetiku a životní prostředí, což je poradní orgán rady města. Město bude dál zkoumat ještě i další možnosti, kde by se dalo docílit úspor spotřeby elektřiny. „Například může jít o určitá omezení provozu sauny, zimního stadionu, změny ve způsobu osvětlení v objektech příspěvkových organizací a podobně,“ zmiňuje text usnesení rady města.

Město bude hledat nového energetického manažera

Město Louny se zároveň bude snažit zřídit a obsadit nově vytvořenou pozici energetický manažer. Tento zaměstnanec by spadal pod odbor správy majetku a odpovídal by za co nejúspornější, ale přitom dostatečné a efektivní využívání energií. Aktuálně má Městský úřad Louny celkem přibližně 140 zaměstnanců. Radnice nyní vypíše výběrové řízení, v němž bude hledat vhodného člověka do funkce energetického manažera. Pokud by se tuto pozici nepodařilo obsadit do konce března, zkusilo by město zajistit si služby energetického managementu jiným způsobem a pustilo by se do společného postupu s některou z odborných firem formou externí spolupráce na základě smlouvy, vyplývá z usnesení radních.

ČTĚTE TAKÉ: V Postoloprtech vymění svítidla na stožárech a skoro 500 žárovek v ulicích. Cílem je úspora za elektřinu

ČTĚTE TAKÉ: V Žatci se chystá výměna svítidel ve druhé budově radnice. Město za ni zaplatí 1,4 milionu, cílem jsou úspory ve spotřebě

ČTĚTE TAKÉ: Druhý Lidl v Lounech: záměr otevřít novou prodejnu platí, termín začátku stavby ještě není přesně určen

(na snímcích: nasvícené městské hradby a Žatecká brána v Lounech, pod nimi noční pohled na město od řeky. Památky budou takto zářit brzy už jen v režimu pátek až neděle. Foto Městský úřad Louny)