Nápad přijde nějak shůry. Zapíšu ho na papírek, pak si vezmu volno a na chalupě kreslím vtipy, směje se Pepa Bílek, oblíbený humorista ze Žatce

Žatec – „Můj vztah k alkoholu je vesměs kladný. Ačkoli nejsem hudebník, rozhodně si umím dát čas od času do trumpety,“ směje se Pepa Bílek (56), veselý chlapík ze Žatce, po jedné z otázek naší redakce. Miluje humor a dobrou náladu ve všech podobách a při každé vhodné příležitosti, a tak vůbec není divu, že se jak v širším regionu, tak i v celé ČR mezi příznivci tohoto žánru proslavil jako skvělý tvůrce kreslených vtipů. Kreslenému humoru se věnuje už zhruba 35 let, vymyslel a vyrobil podle vlastních odhadů za tu dobu až kolem osmi tisíc vtipů. Mnohé z nich se týkají oblíbených českých témat k žertování – pití alkoholu, oslav Silvestrů či Vánoc, erotiky, situací „in flagranti“, ale například i sportu, nákupů a podobně.

Zápisky mazáků – humor nejdříve v textu a potom v kresbách

„Kreslit vtipy jsem začal, když jsem byl na vojně. Ta byla tehdy ještě povinná, na dva roky, bylo mi tak zhruba devatenáct, dvacet let. Nejprve jsme si s podobně naladěnými kamarády začali vést sešit s názvem Vojenské zápisky mazáků a tam jsme popisovali různé legrácky a humorné situace, které jsme během „pakárny“ v posledních dnech zažili. Aspoň nám při tom čas v kasárnách rychleji utíkal. A při této činnosti jsem zjistil, že mě velmi baví domýšlet různé humorné situace, vylepšovat je, doplňovat jim pointy a podobně. Pak mě ještě víc začalo bavit tyto nápady a situace ilustrovat, doplňovat formou kresby,“ popisuje začátky své tvorby na dotaz naší redakce Josef Bílek. „Pro zahnání dlouhých chvil v zeleném suknu jsem rád brával do ruky péro,“ doplňuje s humorem sobě vlastním na svém webu.

První vtip otiskly Zemědělské noviny a pak už redakcí přibývalo

Po vojně se vrátil do civilu, ale láska ke kreslenému humoru už ho neopustila. Napadlo ho ukázat své vtipy i dalším kamarádům a známým, všichni byli nadšení. Pak je zkusil poslat i jako nabídku do různých redakcí novin a časopisů pro zpestření jejich stránek – „a ejhle, ono to fungovalo!“ – jak vypráví sám kreslíř. „Úplně první vtip mi otiskly v roce 1991 tehdejší Zemědělské noviny, měl jsem velkou radost. A pak se rychle přidávaly další, například Západočeský kurýr, Fotbal Press, Trnky Brnky, Paroháč, Dikobraz, v domovském regionu to byl zase tehdejší Deník Lučan… Do jedné besedy mě také pozvala TV Nova, a to do svého erotického pořadu Peříčko, který uváděla Soňa Polonyiová. Pamatuji si, že při natáčení jsme se neuvěřitelně nachechtali,“ vzpomíná Pepa Bílek.

Knížky, výstavy, kalendáře…

Vtipů vymyslel a vytvořil tolik, že stačily už i na vydání několika knížek. Zatím vyšly čtyři knížky kresleného humoru s obrázky Pepy Bílka, o páté se uvažuje. Vydáno bylo i několik kalendářů. Josef Bílek se účastnil rovněž řady výstav nebo jiných setkání spojených s kresleným humorem a jeho autory, posbíral také mnoho ocenění. Aktuálně mohou zájemci vidět jeho kresby na výstavě v Galerii U Radnice v Žatci (tam začala výstava na počátku prosince a potrvá ještě do 14. ledna), další výstava se potom chystá od závěru ledna v Praze a na ní bude kromě Pepy Bílka zastoupen i další známý milovník humoru – muzikant, zpěvák, skladatel, autor vtipných textů, ale například také i humorných povídek či krátkých knížek Ivan Mládek.

Dobroměřice, Lenešice, Kadaň, Žatec

Josef Bílek se narodil a jako kluk bydlel v Dobroměřicích, na základku chodil v Lenešicích, jako středoškolák se učil v Kadani, potom od mládí zakotvil v Žatci, kde žije dodnes. „Smysl pro humor a oblibu dobré nálady a veselých situací jsem asi zdědil po otci. Ten sice nekreslil vtipy, ale na všech možných příležitostech ve společnosti byl vždy centrem pozornosti, uměl skvěle bavit všechny lidi u stolu a v okolí, byl to neuvěřitelně oblíbený a vtipný společník,“ říká Josef Bílek. Žije s manželkou Blankou, má dva dospělé syny. Kreslený humor stále provozuje jen jako jeden ze svých velkých koníčků, jinak se živí podnikáním v oblasti úklidových služeb. Dalším oborem, který má rád, je fotbal – v mládí sám hrával například za rodné Dobroměřice, dodnes je velkým a „skalním“ fanouškem FK Bohemians Praha.

Nějaký vtip se mi i zdál v noci ve spánku, směje se Pepa

Jak vlastně Pepovy nápady na vtipy vznikají? „Já v podstatě ani nevím, nedá se to tak přesně popsat. Ke mně ty myšlenky nějak přicházejí shůry. Nejsem typ jako někteří mí kolegové, kteří prosedí mnoho času s okousanou tužkou v puse a nakonec třeba po dvou hodinách k námětu nějak dojdou. Mě něco napadne ne na povel, ale tak nějak „samo od sebe“, při různých činnostech v jakékoli denní době. Když mám tu možnost a poblíž papír a tužku, námět si krátce zapíšu formou poznámky na papírek. Po čase papírky posbírám, udělám si pár dní volna, vyrazím na chalupu a tam se bavím kreslením fórů podle těch námětů. Také už se mi několikrát přihodilo i to, že se mi pointa nového vtipu zdála v noci při spaní. To už je ovšem snad úplný majstrštyk. Ale jestli jsem si to dobře pamatoval a hned ráno někam zapsal, tak to už si zase teď nepamatuju,“ směje se Pepa Bílek.

Hodně zdravíčka všem čtenářům a přátelům!

Na oslavu Silvestra se oblíbený humorista těší, nápojů už má prý připraveno dostatek. „Už jsem říkal, že můj vztah k alkoholu je kladný, tím pádem i k oslavám a různým veselým příhodám,“ říká kreslíř. Z nápojů má rád pivo, ale i třeba slivovici, fernet nebo meruňkovici. „Všem čtenářům a přátelům bych chtěl popřát do nového roku hodně zdravíčka, osobní pohodičky, samé skvělé zprávy, a hlavně pokud možno stále dobrou náladu a veselou mysl,“ vzkázal Pepa Bílek. Z redakce se také připojujeme!

ČTĚTE TAKÉ: Dobré jídlo, šampaňské bez ťukání sklem o sklo, estráda jako Televarieté. Námořník z Postoloprt vzpomíná na Silvestry na lodi

ČTĚTE TAKÉ: Cikánky předváděly striptýz. Na Doupově 25 pod nulou. Skvělé byly Silvestry. Chlapi vzpomínají na vojnu v Lounech

(na snímcích: vtipy od Pepy Bílka s tématy Silvestra a vánočního času. Úplně dole je sám autor při práci. Kresby: Josef Bílek, foto: archiv rodiny)