Žatec – Stekník – Dolejší Hůrky. Turisté značkaři letos v terénu namalovali a otevřeli novou trasu

Žatecko, Ústecký kraj – Výletníci a vyznavači pěší turistiky mohli během letošního roku začít využívat novou trasu k výšlapům, kterou pro ně připravili vyznačením přímo v terénu značkaři z Klubu českých turistů pro oblast Ústeckého kraje. Trasa vede ze Žatce mezi chmelnicemi a podél řeky Ohře směrem na zámek Stekník a potom pokračuje přes Hradiště až na nádraží Dolejší Hůrky. Nová výletní cesta na Žatecku, aktuálně vyznačená po celé délce žlutou turistickou značkou, byla už dva roky v plánech turistického týmu krajských značkařů; kromě ní se jeho členové letos zapojili i do dalších projektů na území kraje.

Tisíc kilometrů obnovených značek

„Vyznačení trasy na Žatecku bylo jednou z nejdůležitějších novinek, další nové cesty přibyly například v okolí Ústí nad Labem, kde jsme vyznačili několik vyhlídek, nebo také v Lužických horách a v okolí Chlumce, ale tam šlo spíš o přeložky předchozích cest na trochu jiné trasy o kus dál v okolí,“ vysvětlil Václav Nič z KČT Ústeckého kraje, vedoucí týmu krajských značkařů. Kromě označování zcela nových cest měli značkaři za úkol opravit značky, rozcestníky, směrovky a další prvky na některých současných cestách tam, kde už původní starší značení bylo poškozené, narušené a hůře viditelné kvůli počasí, kácení nebo pádům stromů, vandalismu či z jiných důvodů. „V celém kraji letos takto značkaři obnovili značení celkem na 1091 kilometrech turistických stezek,“ upřesnil Václav Nič.

Jsme tu proto, abyste na výletech nemuseli bloudit

V Ústeckém kraji je podle něj aktuálně kolem tří tisíc kilometrů vyznačených turistických cest. „Odbor značkařů je v KČT zřízen pro to, aby se všem lidem, kteří se rádi vydají odpočinout si do přírody, dobře chodilo na výlety, aby nikdo nemusel bloudit,“ uvedl Václav Nič. Pokud se lidé na výletech setkají s nějakým problémem, poškozeným, špatně viditelným či nefunkčním značením nebo pokud dokonce někde značky nenajdou, zabloudí a musí hledat cestu sami, mohou své zkušenosti a dotyčnou lokalitu popsat na webové adrese www.turistickeznaceni.cz . „Klub českých turistů se potom co nejdříve bude snažit zajistit nápravu, značkaři problém odstraní,“ slíbil Václav Nič.

V ČR jsou vyznačeny trasy o délce celkem 40 tisíc km

V celé ČR je v současnosti vyznačeno kolem 40 tisíc kilometrů tras pro pěší turistiku. O pravidelnou obnovu značení se stará přibližně 1500 lidí. Klub českých turistů má v celé zemi kolem 33 tisíc registrovaných členů, v Ústeckém kraji je jich asi 2,5 tisíce. V okrese Louny působí aktivní pobočky KČT v Lounech, Žatci a Podbořanech.

(ilustrační foto nahoře: turistické značení na Podbořansku. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Turisté by měli letos vyznačit novou trasu mezi Žatcem a zámkem Stekník

ČTĚTE TAKÉ: Vichřice řádila u zámku Stekník. Zahrada byla celý víkend pro návštěvníky uzavřena

ČTĚTE TAKÉ: Smrk rekordman na náměstí v Postoloprtech letos svítit nebude. Vichřice mu zlomila mnoho větví