Za dva týdny lidé poslali jen v jedné sbírce pro Stebno 1,4 milionu korun. Pomoc pokračuje dál

Kryry, Stebno – Ve veřejné sbírce pro shromažďování finančních darů na obnovu obce Stebno, kterou na konci června založilo město Kryry, se za první dva týdny po katastrofální bouři sešlo už 1,4 milionu korun. Město Kryry již tento obnos předalo mezi obyvatele Stebna, kteří opravují své domy, zasažené ničivým živlem. Sbírka na transparentním účtu pokračuje i nadále, lidé i firmy či instituce do ní stále mohou posílat peníze.

Děkujeme všem dárcům a pomocníkům

Informoval o tom starosta Kryr Miroslav Brda. „Město Kryry vyplatilo tento týden, k datu 8. července, postiženým lidem ve Stebně první část darů ze sbírky, aby lidé mohli použít tyto peníze při opravách. Děkujeme všem lidem, firmám a institucím, kteří přispěli finančním darem na obnovu poničené obce Stebno. Děkujeme i za všechnu další pomoc – hmotné dary, potraviny, čistící prostředky, stavební materiál, i za osobní fyzickou pomoc všech dobrovolníků, kteří přijeli a stále přijíždějí pomáhat při práci v obci,“ uvedl starosta.

Pomoc posílali lidé, firmy i instituce

Sbírka byla vyhlášena krátce po ničivé bouři, která vtrhla do Stebna ve čtvrtek 24. června. Zapojily se do ní desítky a stovky dárců – lidé z blízkých regionů, ale i ze vzdálenějších koutů České republiky. Finanční dary poslaly i některé firmy, a také řada institucí, zejména města a obce. Připojily se i různé občanské spolky a sdružení.

Sbírka nadále pokračuje

Sbírka nadále pokračuje, finanční dary pro obnovu Stebna je možné stále posílat. Částka je libovolná podle uvážení každého z dárců, každý může přispět podle svých možností. Pokud byste i vy chtěli přispět na obnovu Stebna, číslo účtu je 1927481/0100. Do textové poznámky při odeslání daru napište slovo Stebno. Poslat finanční dar je možné i na jiné sbírky, další pořádá například Okrašlovací spolek Stebno. Číslo účtu je v tomto případě 2101141282/2010, do textové poznámky (zprávy pro příjemce) je třeba napsat heslo Tornádo.

Město Kryry dalo příspěvek i ze svého rozpočtu

Zastupitelstvo města Kryr už v závěru června také rozhodlo, že z rozpočtu města vyplatí každému z majitelů poškozených nemovitostí ve Stebně finanční příspěvek na opravu ve výši 20 tisíc korun. Při ničivé bouří ve Stebně bylo zbořeno kolem 25 nemovitostí, hlavně rodinných domů a hospodářských budov, například stodol. Vichřice servala střechy, někde shodila i jejich konstrukce. Poškozen byl například i kostel na návsi. „Při bouři bylo poničeno asi 40 % nemovitostí ve Stebně. Škody se odhadují na 80-100 milionů korun,“ uváděl starosta v médiích hned v prvních dnech po bouři.

Stebno bývá řazeno mezi nejhezčí vesnice v kraji

Stebno bývá někdy označováno jako jedna z nejhezčích vesnic Ústeckého kraje. Trvale v něm bydlí kolem 120 lidí, další pak pravidelně přijíždějí jako chataři a chalupáři. Vesnička nemá vlastní samosprávu ani obecní úřad a spadá právě pod Městský úřad Kryry.

(na snímku nahoře: jeden ze zničených domů ve Stebně krátce po řádění živlů. Foto: Okrašlovací spolek Stebno)

ČTĚTE TAKÉ: Pomoc po katastrofální bouři ve Stebně a okolí: hasiči jedou hned od sobotního rána. Přijel i premiér Babiš

ČTĚTE TAKÉ: Úklid ve Stebně pokračuje i v neděli. Přijet může každý dobrovolný pomocník, místo už je bezpečnější, uvedli hasiči z Kryr

ČTĚTE TAKÉ: Bouře v závěru června kromě domů poničily i chmel. Škody jsou přes sto milionů