V Žatci vznikne nová venkovní učebna pro výuku dětí. Příští rok začne sloužit školákům v ZŠ Jižní

Žatec – Dřevěná venkovní učebna bude nově sloužit dětem v teplých jarních, letních nebo i podzimních dnech v areálu ZŠ Jižní v Žatci. O možnost uvolnění prostředků na její výstavbu požádal ředitel školy žateckou radnici jako zřizovatele školy. Rada města v závěru června schválila záměr vybudovat novou venkovní učebnu. Město by na ni mělo poskytnout dvě stě tisíc korun. Definitivně ještě uvolnění peněz musí potvrdit členové zastupitelstva města, kteří se teď sejdou až v září.

Učebna vznikne v atriu mezi pavilony školy

Učebna vznikne v atriu mezi pavilony v areálu školy. Pokud zastupitelé na podzim potvrdí uvolnění peněz, mohla by nová učebna začít sloužit školákům už od příštího jara. Dětem i učitelům poskytne příjemnější prostředí ke školní práci především v období, když v některých sezonách nastanou parné dny s letními vedry už během května a června. Mohou ji však využívat také v září, tento měsíc také bývá často teplý a slunečný.

Venkovní učebny jsou i v některých dalších školách v okrese

Venkovní učebny už fungují i v některých dalších školách v okrese Louny, například v Lenešicích, v Měcholupech, v Lounech v ZŠ Přemyslovců a v mnoha dalších. ZŠ Přemyslovců spolu s venkovní učebnou vytvořila i výukovou zahradu k podpoře ekologické výchovy a na tento projekt loni dostala dotaci 500 tisíc korun od Ústeckého kraje.

Příjemnější prostředí, když horké dny přijdou brzy

Budování venkovních učeben je v posledních letech v naší zemi populární, jenom na území Prahy jich vzniklo podle médií v roce 2020 několik desítek, v celé ČR to byly stovky. Pobyt na čerstvém vzduchu při vhodném počasí je vždy zdravější a pro školáky i atraktivnější než výuka v uzavřených budovách. Odborníci uvádějí, že kromě všech dalších pozitivních aspektů venkovní učebny mohou přispívat i ke snížení rizika přenosu viru Covid-19, alespoň v počátečních fázích epidemie, když je ještě počet případů tak malý, že zatím ještě nejsou z rozhodnutí vlády uzavřené kompletně všechny školy.

(ilustrační foto nahoře: děti u venkovní učebny v ZŠ Horní Heřmanice ve východních Čechách v Pardubickém kraji. Foto ZŠ Horní Heřmanice)

ČTĚTE TAKÉ: Stínící plachty, nové herní prvky. Maminka čtyř dětí navrhla změny v oblíbeném areálu za koupalištěm v Žatci

ČTĚTE TAKÉ: Kola, přilby a jdeme cvičit pravidla! Děti v Podbořanech mohou využívat nové dopravní hřiště

ČTĚTE TAKÉ: Děti jdou ke mně do práce nebo je hlídá babička. Teď by se stav věcí už mohl zlepšit. Zaznělo první datum pro možný návrat do škol