Nová stezka k památným dubům: dobrovolníci ji pomohli vyčistit při akci Ukliďme Česko

Žatecko – Skoro 4500 úklidů lokalit v přírodě od odpadků přihlásili letos pořadatelé a dobrovolní pomocníci do tradiční celostátní akce Ukliďme Česko a jedním z těchto míst byla také Stroupeč na levém břehu Ohře na Žatecku, kde loni v létě vznikla nová naučná stezka vedoucí ke skupině starých památných dubů u tamního zámečku. Právě na této cestě úklid probíhal, v dubnu ho uspořádali členové Okrašlovacího spolku Stroupeč.

Obecní úřad pomohl se štěpkovačem

„Původní cesta vedoucí k dubům je značně zarostlá, postupně ji čistíme, prořezáváme a uvolňujeme, aby byla průchodná. Celý úsek je dlouhý, a tak ještě pořád nejsme s prací komplet hotovi. Tentokrát nám velkou pomoc poskytl Obecní úřad Žiželice, který nám půjčil drtič a štěpkovač na větve. Takže jsme díky tomu zvládli naštěpkovat všechny větve, nařezané z náletů v cestě z loňska a předloňska,“ vysvětlila Jaroslava Mangová, předsedkyně okrašlovacího spolku, která je i místostarostkou Žiželic.

Po práci přišly vhod buřty i zelené pivo

Stezka podle ní není ještě úplně dokončená, ale jako výletní a procházková cesta už se dá běžně používat. „Chodí po ní například lidé s pejsky, rodiny s kočárky i další výletníci,“ popsala Jaroslava Mangová. K úklidu přišlo několik desítek lidí i včetně dětí a zapojili se jak do uvolňování cesty od větví, tak i do čištění krajiny od případných nalezených odpadků. „Moc děkuji všem pomocníkům. Pokaždé, když kus cesty uklidíme, je to velmi znát. Přijďte se projít, je to tam krásné,“ dodala předsedkyně. Účastníci si pak za odměnu dali opečené buřty, pár sladkostí a dokonce i zelené pivo, vyrobené jako speciál k Velikonocům.

Duby staré přes pět set let

Nová naučná stezka ve Stroupči začala vznikat loni v létě. Bylo to rovněž díky aktivitě okrašlovacího spolku. Dobrovolníci začali čistit cestu vedoucí k tamnímu zámečku s více než 500 let starými duby. V srpnu na trasu upevnili také cedule s informacemi o dubech, zámku i dalších zajímavostech z okolní krajiny a přírody.

ČTĚTE TAKÉ: Duby staré přes 500 let, vyzařuje z nich krásný klid. K velikánům na Žatecku povede nová naučná stezka

ČTĚTE TAKÉ: První tři cedule už jsou v zemi. Nová naučná stezka na Žatecku vede k mohutným krásným dubům

ČTĚTE TAKÉ: Nádherná lípa u Nepomyšle: stala se hvězdou reklamy na minerálku a českou přírodu

(na snímcích: dubnový úklid na cestě v okolí Stroupče. Foto Okrašlovací spolek Stroupeč)