Dvanáct zastávek s novou vizáží a novými technologiemi. Mezi nimi bude i stanice Louny střed

Louny – Železniční zastávka Louny střed, umístěná u Rakovnické ulice v blízkosti autobusového nádraží a pod tzv. letním cvičištěm, byla vybrána mezi dvanáct podobných stanic v ČR, kde se letos objeví zbrusu nové, moderní přístřešky pro cestující, vybavené chytrými technologiemi a s energetickou soběstačností. Správa železnic nyní v dubnu vypsala výběrové řízení na dodavatele těchto nových moderních „čekáren“.

Někde bude i více „chytrých přístřešků“ na jedné zastávce

Informoval o tom web zdopravy.cz. Přístřešků má být celkem osmnáct, umístěny budou během letošního roku na dvanáct českých a moravských zastávek. V některých místech, kde je největší frekvence vlaků a cestujících, bude tedy více přístřešků na jedné zastávce. „Předpokládaná hodnota celé této zakázky je 35,6 milionu korun bez DPH,“ uvedla Jana Šedová ze Správy železnic ve vypsaných podmínkách výběrového řízení.

Elektronický panel s informacemi, kamera, osvětlení…

Nové zastávky poskytnou ochranu při nepříznivém počasí, uvnitř bude elektronický panel s informacemi o příjezdech a odjezdech vlaků, tlačítko SOS pro případ nouze, LED osvětlení s automatickým spínáním, kamerový systém monitorující dění kvůli bezpečnosti nebo i jako ochrana před útoky vandalů.

Napájení bude pomocí „soláru“

Správa železnic označuje tento projekt jako SMART zastávky. Při napájení svých přístrojů mají být nezávislé na dodávce energií ze sítí. Potřebná energie se bude na každé zastávce generovat pomocí solárních technologií, doplnila mluvčí SŽ Nela Friebová.

V Ústeckém kraji bude nová zastávka kromě Loun i v blízkých Lovosicích

V celé ČR dostane nové „SMART zastávky“ nyní zatím prvních dvanáct vytipovaných stanic. V Ústeckém kraji to bude kromě Loun ještě také zastávka Lovosice-město. Správa železnic vytipovala k výměně místa, kde jsou zastávky u relativně frekventovaných tratí v nejvíce zanedbaném a nevyhovujícím stavu a také kde se například informace o vlakových spojích nebo další důležitá sdělení lepí ještě jen formou plakátů na okolní zdi, doplnil web zdopravy.cz.

Zastávka Louny střed vznikla po stavbě autobusového nádraží

V Lounech jsou nyní čtyři vlakové stanice nebo zastávky včetně hlavního nádraží. Hlavní nádraží je v provozu od roku 1872, zastávka Louny-střed ležící u trati do Postoloprt, obcí v Podlesí a také do Rakovníka však vznikla až zhruba o sto let později. Bylo to v souvislosti s tím, když se v 70. letech minulého století ve městě vybudovalo a otevřelo nové rozlehlé autobusové nádraží. Vlaková zastávka pak byla zřízena v jeho blízkosti kvůli usnadnění případného přestupování.

(na snímku nahoře: současný nevábný stav stanice Louny střed. Letos by se měla její vizáž výrazně proměnit, čekání pro cestující bude pak příjemnější. Foto Mapy.cz – Jan Šťastný)

ČTĚTE TAKÉ: Na nádraží v Lounech se vrátila ztracená pamětní deska na počest odbojáře. Najít ji pomohla signalistka z Tvršic

ČTĚTE TAKÉ: Zajímavost: pobočka pošty Žatec 2, umístěná u nádraží, skončila už v roce 2010. Pár let po ní šel pryč i dvacetitunový ocelový most

ČTĚTE TAKÉ: V Podbořanech začala oprava budovy nádraží. Cestující budou mít novou moderní čekárnu a pracovníci lepší zázemí