Město Louny schválilo finanční dar pro obce postižené bouří. Do pěti míst půjde přibližně sto tisíc korun

Louny – Finanční dar na obnovu obcí zasažených přírodní katastrofou – silnými bouřemi a tornádem – pošle do postižených oblastí město Louny. Celkový příspěvek se pohybuje kolem částky sto tisíc korun a lounská radnice ho nasměrovala do pěti míst – čtyř subjektů na Podbořansku a jedné obce na jižní Moravě.

O způsobu finanční pomoci rozhodla rada města v pondělí. „Odešleme finanční dar pro město Kryry, Okrašlovací spolek Stebno, farnost Lubenec , která je vlastníkem poškozeného kostela ve Stebně, obec Blatno, a na jihu Moravy to je obec Lužice,“ upřesnil na dotaz naší redakce rozdělení finanční pomoci Pavel Janda, starosta Loun. „Jsme rádi, že jsme za město Louny mohli alespoň takto symbolicky pomoci, rozhodnutí radních bylo jednomyslné,“ uvedl Milan Rychtařík, místostarosta města.

Jedna koruna za každého obyvatele Loun

Každá z uvedených obcí nebo institucí dostane od města Loun částku necelých dvacet tisíc korun, což je symbolicky jedna koruna za každého obyvatele Loun. Tento „klíč“ pro určení částky použilo město už i při dřívějších dobročinných humanitárních pomocích či sbírkách, například při loňském daru městu Bohumínu, kde v srpnu vypukl silný požár v panelovém domě a tragédie si tehdy vyžádala jedenáct lidských životů.

Katastrofální bouře, následky jsou v podmínkách ČR nevídané

Katastrofální bouře, spojená s tornádem nebo jinými formami ničivé vichřice, zasáhla minulý čtvrtek dva regiony v ČR: jižní Moravu a Podbořansko. Následky jsou v podmínkách naší země nevídané – na Moravě zahynulo kvůli bouři šest lidí a další desítky utrpěly zranění. Na Podbořansku se řádění živlů obešlo naštěstí bez zranění, ale hmotné škody jsou obrovské: přes sto milionů korun.

Ve Stebně je poničená polovina nemovitostí

Největší škody utrpěla v našem regionu – na Podbořansku v okrese Louny – osada Stebno, spadající pod správu Městského úřadu Kryry. Bouře tam poničila skoro polovinu nemovitostí, především rodinných domů nebo hospodářských budov. „Jen ve Stebně je silně poškozeno přibližně 25 budov, které nemají střechu, některé stodoly se zřítily úplně. Škoda se odhaduje mezi 80 až 100 miliony korunami,“ uvedl starosta Kryr Miroslav Brda už v pátek pro ČTK.

Představitelé Loun byli ve Stebně i osobně

Do Stebna, které leží přibližně 50 kilometrů od Loun, se představitelé Loun – starosta i místostarosta – jeli během víkendu podívat i osobně. V sobotu se tam krátce stavil i premiér ČR Andrej Babiš. Stejná bouře ve čtvrtek na Podbořansku zasáhla i Blatno, Petrohrad a část Kryr, ale tam byla její ničivá síla o něco nižší.

Na Moravě se škoda odhaduje na 15 miliard, zničeno je přes 1200 domů

V moravských regionech bouře s tornádem řádila v okresech Hodonín a Břeclav. Celkem bylo na Moravě zničeno více než 1200 domů. Lidé a firmy z celé ČR posílají finanční dary na obnovu poškozených obcí na Moravě i na Podbořansku. Ve sbírkách na dobročinných účtech se do pondělního rána podařilo vybrat kolem 700 milionů korun, uvedla v pondělí ČTK. Hmotné škody na Moravě se ale odhadují na více než patnáct miliard korun.

ČTĚTE TAKÉ: Města připravují finanční pomoc pro obce, poničené po katastrofách. Postoloprty možná pošlou přes půl milionu

ČTĚTE TAKÉ: Sobotní atmosféra ve Stebně a okolí: hasiči jedou hned od brzkého rána. V úterý dostanou za odměnu řízky. Přijel i premiér Babiš

ČTĚTE TAKÉ: Úklid ve Stebně pokračuje i v neděli. Přijet může každý dobrovolný pomocník, místo už je bezpečnější, uvedli hasiči z Kryr

(na snímcích: zbytek jednoho z domů po katastrofě ve Stebně a práce hasičů při opravách. Foto: hasiči Postoloprty)