Začíná jedna z nejdelších uzavírek i v historii ČR. Objížďky u Žiželic potrvají skoro dva roky

Žiželice, Žatecko – Ve čtvrtek (16.5.) začne v Žiželicích a okolí platit uzavírka velmi frekventované hlavní silnice Plzeň – Žatec – Most. Silnice bude zavřená ve dvou úsecích a zároveň to bude jedna z historicky nejdelších dopravních uzavírek i v rámci celé ČR. Potrvá totiž skoro dva roky. Současný předpoklad znovuotevření celého silničního tahu bez omezení a objížděk je únor 2026.

V Žiželicích se začne stavět mohutný silniční most přes údolí

V Žiželicích totiž nyní začne stavba nového vysokého silničního mostu, podobného jeho „staršímu bratrovi“, který už vznikl zhruba před sedmi lety na stejném silničním tahu Plzeň–Most i v sousední Velemyšlevsi. Most bude dlouhý 380 metrů a překlene celé údolí s řekou Hutnou a obcí Žiželice. Cesta mezi Žatcem a Mostem se díky tomu pro řidiče časově zkrátí o několik minut, protože auta nově už nebudou muset sjíždět od Žatce „dolů“ do Žiželic a potom z nich zase vyjíždět serpentinami. Za vybudování nového obchvatu s mostem zaplatí investor, státní podnik Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), více než 780 milionů korun.

V obci budou zavřené dvě příjezdové trasy

Uzavírky v Žiželicích budou nyní platit ze dvou stran na příjezdech do obce. Neprůjezdný bude úsek se serpentinami od Mostu a kruhového objezdu u průmyslové zóny Triangle a dále také úsek z opačného směru od Velichova. Kdo bydlí v Žiželicích, anebo má v obci příbuzné či kamarády, případně tam jede kvůli jiné záležitosti, nově se nyní do obce dostane pouze „okreskou“ ve směru od Hořetic a stejnou trasou bude nutné i odjíždět, jinudy to nepůjde.

Průmyslová zóna Astra v Žatci bude pro auta dostupná, autobusové zastávky Prefa, Koito a Velichov však fungovat nebudou

Uzavření úseku od Velichova ve směru na příjezdu od Žatce bude trvat „jen“ do konce letošního roku. Druhá část uzavírky, „serpentiny“, bude ještě skoro třikrát delší, až do února 2026, uvádějí současné informace od ŘSD. Kdo jezdí ze Žatce autem do práce do průmyslové zóny „Astra“, tedy například do podniků Koito, Prefa, Izos, nemusí mít obavy a do firem se dostane bez omezení. Značky upozorňující na zákaz, objížďky a „slepou ulici“ se sice budou objevovat v různých rozestupech hned na okraji Žatce, ale fakticky začne být daný úsek „přehrazený“ a neprůjezdný až od Velichova. Autobusy veřejné dopravy však kolem uvedených továren jezdit nebudou a zastávky u Koita, Prefy a na Velichově nebudou po celou dobu objížděk obsluhovány, oznámila společnost Doprava Ústeckého kraje.

Na nejtěžší kamiony čeká objížďka 80 km

Osobní auta na trase Plzeň – Žatec – Most mohou uzavřenou oblast objíždět přes Staňkovice nebo přes Hořetice. Lehčí nákladní vozy (do 6 tun) mají od úřadů stanovenou objížďku přes Staňkovice a Bitozeves a těžké kamiony (6 tun a více) musí začít s „objížďkou“ už na „jesenické křižovatce“, tam odbočit na R6 směrem na Prahu, potom u Řevničova přejet silnicí I/16 ke Slanému a tam se napojit na R7 a kolem Loun a Postoloprt se postupně vrátit až k Triangle a „nad Žiželice“, tam pak pokračovat původní trasou do Mostu. Tato objížďka je dlouhá 80 kilometrů. Takto budou kamiony teď jezdit skoro dva roky.

Šnůra tisíců aut den co den ze Žiželic dnes definitivně zmizí

Ze samotných Žiželic ovšem těžká nákladní doprava od tohoto týdne naprosto zmizí a pak už se do obce nikdy nevrátí. Lidem v obci se uleví od současných mnoha tisíc aut denně, protože tranzitní doprava bude převedena na nový obchvat a uvedený silniční most. Pohyb v obci bude bezpečnější a život příjemnější, lidem se uleví i od hluku.

(na snímku nahoře: příjezd do Žiželic ve směru od Mostu, sjezd pod „serpentinami“. Tato část bude nyní skoro dva roky zavřená, současný předpoklad je do února 2026. Úsek z opačné strany od Velichova bude zavřený „jen“ do konce letošního roku. Kamiony, velké náklaďáky a další tranzitní doprava ze Žiželic teď zmizí a později se už tam nikdy nevrátí, lidem v obci se velmi uleví. Foto Mapy.cz)