Nemocnice v Žatci po dvaceti letech změní název. Nové jméno zní Žatecká regionální nemocnice

Žatec – Žatecká nemocnice po více než dvaceti letech změní název i právní formu společnosti, která ji řídí. Dosud se o provoz nemocnice starala obecně prospěšná společnost s názvem Nemocnice Žatec. Teď vznikne nová akciová společnost a bude se jmenovat Žatecká regionální nemocnice. Rozhodlo o tom zastupitelstvo města na jednání v závěru června.

Navrhovaný přívlastek okresní se změnil na regionální

Zastupitelé trochu pozměnili původní návrh, podle něhož měla společnost i nemocnice mít název Okresní nemocnice v Žatci. Tento návrh předtím doporučila i rada města. Zastupitelstvo potom dalo přednost přívlastku regionální před pojmem okresní. „Změna názvu souvisí s tím, že musí být jiný než jméno předchozí společnosti. Založení nové akciové společnosti bylo nutné kvůli změnám v legislativních podmínkách. V současnosti už například neplatí zákon o obecně prospěšných společnostech,“ vysvětlil Tomáš Kassal, pracovník úseku komunikace Městského úřadu Žatec.

Stoprocentním vlastníkem zůstává město

Stoprocentním vlastníkem nemocnice v Žatci nadále zůstává město Žatec, stejně tak se nezmění ani rozsah poskytované zdravotní péče, dodal Tomáš Kassal. Město Žatec je vlastníkem nemocnice od roku 1997. Tehdy ji převzalo od státu do svého majetku s cílem zachovat a udržet její provoz. Ministerstvo tehdy připravovalo rozsáhlou změnu koncepce ve státní síti zdravotnických zařízení a její součástí byl postupný útlum akutní zdravotní péče v nemocnicích v menších městech. V současnosti je nemocnice v Žatci jediná nemocnice s akutními lůžky na území okresu Louny. Nemocnice v Lounech a Podbořanech se postupně změnily v léčebny pro dlouhodobě nemocné pacienty bez akutní péče.

Nemocnice dostane příspěvek od kraje i z evropských fondů

Město Žatec do údržby, rozvoje a modernizace nemocnice v uplynulých 24 letech investovalo už stamiliony korun. V nejbližší době pošle pro nemocnici v Žatci příspěvek také Ústecký kraj, a to 18 milionů korun. Peníze budou směřovat ke změnám a chystané rekonstrukci na oddělení následné péče. Přesouvat do jiné části nemocnice se v budoucnu zřejmě bude i dětské oddělení. Podle místostarosty Žatce Radima Laibla by nemocnice měla v příštích týdnech dostat i další dotaci z evropských fondů kolem 100 milionů korun, kterou využije na nákup moderních zdravotnických přístrojů.

(na snímku nahoře: sestřička na interně v žatecké nemocnici. Foto: Nemocnice Žatec)

ČTĚTE TAKÉ: Žatecká nemocnice zřejmě změní název. Bude z ní Okresní nemocnice v Žatci

ČTĚTE TAKÉ: Očkovací centrum v Žatci se stěhuje mimo areál nemocnice. Bude ve větších prostorách a obslouží mnohem víc lidí

ČTĚTE TAKÉ: Města připravují finanční pomoc pro obce, poničené po katastrofálních bouřích. Postoloprty možná pošlou přes půl milionu